100.000 Tl Krediye Ne Kadar Faiz Ödenir?

100.000 Tl Krediye Ne Kadar Faiz Ödenir?

Bankalar, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kredi sağlayan, para transferi işlemlerini gerçekleştiren, para saklamalarını ve birikim hesabı oluşturmalarını sağlayan finansal kuruluşlardır. Tüketiciler açısından birçok kullanım alanı olan bankaların, kendi pencerelerinden baktığımızda aslında bankanın para kazanması da tüketicinin parasını bankaya yatırıp faizden para kazanması gibidir. Banka, tüketiciyi kendi bankası olarak görür ve ona bir miktar kredi verir (para yatırır) ve karşılığında da belirli bir faiz oranında parasını arttırmış olarak geri alır. Çift taraflı bu ilişkiye baktığımızda, tüketiciler açısından geri ödenen para, bireysel olarak kazanılan gelirden gerçekleştiğinden onun açısından bu kredi maliyeti daha yüksek olacaktır ancak her ne kadar bu maliyeti aşağıya çekebilse o kadar avantajlı olacaktır.

kredi-faiz-oranlari-yapi-kredi.jpg

İşte bu nedenle bugün bankacılık sektöründe yer alan bankaları dikkate aldığımızda, bankalar sundukları kredi imkanlarında ve çeşitli kampanyalarda faiz oranlarına ve vade seçeneklerine alternatifler yaratmaktadır. Durum böyle olunca tüketiciler kendi bütçelerine ve finansal durumlarına bakarak maliyeti en düşük olan krediyi bulmaya çalışmaktadırlar.

Özellikle ihtiyaç kredisi alanında bankalar bu kredi türünün yüksek riskli grupta yer almasından dolayı yüksek faiz oranları uygulamaktadırlar. Bankalar tarafından sunulan bu krediyi almadan önce bu nedenle çok iyi araştırma yapmak ve en düşük faiz oranı, en uygun vade seçeneğini ve avantajları değerlendirmek gerekmektedir. Bu anlamda ihtiyaç kredisi faiz oranları iyi hesaplanmalı ve geri ödeme tutarı bilinmelidir.

is-bankasi-kredi-faiz-oranlari.jpg

Tercihinize Göre En Uygununu Hesapladık

Bugün banka kredisi alacak olduğunuzda kredi faiz oranları neler ve bu faiz oranlarının etkisi ile bankaya ne kadar faiz ödersiniz bilmek istiyorsanız bankaları baz alarak bazı hesaplamaları gerçekleştirdik. Ancak ihtiyaç kredileri bugün en fazla 48 aya kadar tahsis edildiğinden, biz bankaların sunduğu 60 ay vadeli konut kredilerini hesaplayacağız.

Yapı Kredi Bankası: Yapı Kredi Bankası’ndan Alacağınız 100.000 Tl Tutarındaki Konut Kredisi İçin 60 Ay Vade Seçeneğini Tercih Ettiğinizde Uygulanacak Olan Faiz Oranı %0.98 Olacaktır Ve Bu Durumda Bankaya Aylık Olarak 2.212 Tl Ödersiniz. Vade Sonunda Bankaya Toplamda 133.971 Tl Ödersiniz Ve Bu Tutarın 32.740 Tl’si Faizden Kaynaklanmaktadır.

garanti-bankasi-kredi-hesaplama

Türkiye İş Bankası: İş Bankası’ndan Alacağınız 100.000 Tl Tutarındaki Konut Kredisi İçin 60 Ay Vade Uygulamasını Talep Ettiğinizde Uygulanacak Olan Faiz Oranı %0.99 Olacaktır Ve Bu Durumda Aylık Olarak Bankaya 2.218,39 Tl Ödeme Yaparsınız. Vade Sonunda Bankaya Yapacağınız Toplam Ödeme Tutarı 134.453,40 Tl Olarak Gerçekleşir Ve Bu Tutarın 33.103 Tl’si Faizdir.

Garanti Bankası: Garanti Bankası’nın 100.00 Tl Tutarında 60 Ay Vadeli Konut Kredisine %1.09 Oranında Faiz Uygulanmaktadır Ve Bu Kredi İçin Bankaya Aylık Olarak 2.279,40 Tl Ödeme Gerçekleştirilir. Bankaya Vade Sonunda Toplamda 138.174,00 Tl Ödeme Yapılır Ve Bu Tutarıjn 36.764,00 Tl’si Faizdir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir