1000 TL Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

1000 TL Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

Geçtiğimiz dönemde mecliste onaylanarak yürürlüğe giren bir yasa ile tüm emeklilik, yaşlılık ve malullük maaşları en az 1000 TL olacak şekilde düzenlenmişti. Peki 1000 TL yaşlılık maaşı (65 yaş maaşı) ödemeleri ne zaman başlayacak? Düzenlemeden kimler yararlanabilecek? İşte merak edilen tüm konular..

1000 TL Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

Yasaya göre, malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylık maaşlar ve her ay yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil 1000 TL ‘den az olamayacak. Yani ek ödeme dahil 1000 TL ‘nin altında emekli maaşı kalmayacak. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu hüküm uygulanmayacak. Düzenlemeye göre yeni tutarlı ödemeler Şubat ayında yapılacak maaş ödemelerine yansıyacak.

Maaşlar Nasıl Değişecek ?

Maaşı ek ödeme dahil 1000 TL altında olanlara, Şubat ayından sonra maaşları 1000 TL olarak ödenmeye başlanacak. Hali hazırda maaşları 660 Lira ile 999  TL arasında olan tüm emeklilerin maaşları yükselecek. Emeklilerin gelirinde aylık 340 TL ‘ye varan artışlar yaşanacak. Bu vatandaşlara ödenmesi gereken gerçek maaş ile 1000 TL arasındaki fark, Hazine ‘den tahsil edilecek. Yani emeklinin maaşı 700 TL ise 1000 Lira ödenmeye başlanacak, aradaki 300 TL ‘lik farkı Hazine karşılayacak.

Dul ve Yetimler de Artıştan Etkilenecek

Dul ve yetim maaşı bağlananların aldıkları maaşlarda da hisseleri oranında artış yaşanacak. Toplam alınan maaş 1000 TL altında olamayacak. Bir örnek vermek gerekirse; 700 TL olan aylık, vefat eden emeklinin eşine ve 2 çocuğuna bağlanmışsa, eşe 350 Lira, çocuklarına ise 175 ‘er TL ödeme yapılıyordu. Düzenlemeden sonra ise eşe 500 TL, çocuklarına 250 ‘şer TL ödeme yapılacak.

Yaşlılık Aylığı (65 Yaş Maaşı) Alanlar da Yararlanacak

İlgili düzenlemeden hiçbir geliri ve sosyal güvencesi olmayıp 65 yaşını dolduranların her ay aldığı 65 yaş aylığı olarak bilinen yaşlılık maaşı alanlar da yararlanabilecekler.

Kimler Yaşlılık Aylığı Alabilir ?

2022 Yaşlılık Aylığı alabilmek için aşağıdaki şartları sağlamak gerekiyor.

1. İlk şart 65 yaşını doldurmuş olmak,

2. Hiçbir sosyal güvenceye sahip olmamak; emekli olan, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) dul veya yetim aylığı alan, bir işte çalışanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de bu aylıktan yararlanamıyor.

3. Aylık gelirin 674 TL altında olması gerekiyor; Gelir hesabında daha önceden hane içindeki herkesin gelirine bakılıyordu. Artık 65 yaş aylığı bağlanacak kişinin, sadece kendisiyle eşinin geliri dikkate alınıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir