110 Milyon TL Hibe ile 195 Milyon Lira'lık Yatırım Yapılacak

110 Milyon TL Hibe ile 195 Milyon Lira'lık Yatırım Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşların kalkınması ve tarımın geliştirilmesi için vermiş olduğu destekler hız kesmeden devam ediyor. Son hibe sözleşmeleri ile 110 milyon TL hibe ile 195 milyon Lira’lık yatırım yapılacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “110 milyon TL hibe vereceğimiz projeler sayesinde kırsalda yaklaşık 195 milyon TL’lik yatırım yapılacak” dedi.

110 Milyon TL Hibe ile 195 Milyon Lira’lık Yatırım Yapılacak

Bakanı Pakdemirli, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Programı (IPARD)-II 3. Çağrı İlanı kapsamında 2. grupta yer alan 315 projeyi onaylayarak, hibe sözleşmelerinin imzalanma sürecini başlattık. Toplam 110 milyon TL hibe vereceğimiz bu projeler sayesinde kırsalda yaklaşık 195 milyon TL’lik yatırım yapılacak”  şeklinde konuştu.
IPARD-II kapsamında 21 Aralık 2017 tarihinde 3. başvuru çağrısı yapılan ilk gruptaki projeler 16 Ağustos 2018 tarihinde onaylanarak, 1274 adet projeye 245 milyon TL hibe kararı alınmıştı. 7 Eylül tarihinde de Proje Değerlendirme ve Seçim Komisyonu tarafından değerlendirilen ikinci gruptaki 315 adet proje daha onaylandı ve hibe sözleşmelerinin imzalanma süreci başladı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1. ve 2. grupta desteklenen projelerle birlikte toplam desteklenen proje sayısının bin 589’a, sağlanan hibe miktarının da 355 milyon TL’ye ulaştığını vurgulayarak, “Böylece sektöre 355 milyon TL’lik hibe desteğiyle birlikte 635 milyon TL yatırım yapmış olacağız. Bakanlık olarak kırsalda yatırımlarının artması için elimizden geleni yapmaya ve ülkemizin büyümesine katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Avrupa Birliği kırsal kalkınma hibelerini kullandırmaya devam edeceğiz”

Bakan Pakdemirli, IPARD-II 3. Çağrı kapsamında kontrolleri tamamlanan uygun projeleri kamuoyuna açıklamayı sürdüreceklerini ifade ederek, “Kırsal kalkınmaya destek sağlamak, modern, rekabet gücü yüksek ve Avrupa Birliği standartlarındaki işletmelerin sayılarını artırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda TKDK üzerinden IPARD-II Programı kapsamında Avrupa Birliği kırsal kalkınma hibelerini kullandırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kırsaldaki Projeler 7 Alt Sektörü İçeriyor

Küçük işletmelerin ağırlıklı olarak desteklendiği ve kırsalda istihdama katkı sağlayan bu projeler 7 alt sektörü içeriyor.
Bu sektörler arasında süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide ve fidan üretim tesisleri; arıcılık ve arı ürünleri üretim tesisleri; zanaatkârlık ve yöresel ürün işletmeleri; kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri; kültür balıkçılığı; makine parkları; yenilenebilir enerji tesisleri yatırımları yer alıyor.  Onay  alan projeler TKDK’nın resmi web sayfası olan www.tkdk.gov.tr adresinde kamuoyunun erişimine sunulacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir