12 Milyon Vatandaş Kredi Sicil Affı Bekliyor

12 Milyon Vatandaş Kredi Sicil Affı Bekliyor

12 milyon vatandaş kredi sicil affı bekliyor.. Merkez Bankası ‘nın faiz indiriminden sonra kamu bankaları da faiz indirimini sürdürdüler. Hatta kamu bankalarının ardından özel bankalar da kredi faizlerini düşürmeye başladılar. Tüm bu gelişmeler ekonomimiz ve piyasalar için olumlu gelişmeler olmasına rağmen sayısı azımsanmayacak kadar fazla vatandaşımız bu olanaklardan yararlanamıyor. Çünkü daha önce banka ödemelerinde yaşadıkları problemler nedeni ile 12 milyonun üzerinde vatandaşımız kredi kullanamıyor.

12 Milyon Vatandaş Kredi Sicil Affı Bekliyor

Daha önceki dönemlerde gecikmeye düşmüş ya da yasal takibe uğramış bu vatandaşlar bu mağduriyetlerinin giderilmesi için bir çözüm bekliyor.. Böylece 5 yıl boyunca kredi kullanamayacak olan bu kitlenin de katkısı ile ekonomimiz önemli ölçüde hareketlenecektir. Ekonomik hareketlilik için kredi sicili affı getirilip borçları tekrar yapılandırma şansı verilmesi gerekiyor. Büyük bir kesim de bu talebi için tabiri caizse çalmadık kapı bırakmıyor.

Bu kapsamda kredi sicil affı yasası, sadece esnaf ve sanatkarlar için değil, tüm kesimleri ilgilendirecek şekilde yapılmalı.. Konuya ilişkin çıkarılacak yasa kapsamında bankalara başvuruda bulunan tüm vatandaşlarımızın borçları yapılandırılmalı ve kredi sicilleri temizlenmeli. Kara listede olduğu için kredi çekemeyen, bu sebeple borçlarını ödemede sıkıntıya düşen, bankalardan kredi alamayan, sicili bozuk olanlara kredi veren tefecilerin eline düşen vatandaşımız için yeniden yapılanma, yeniden başlama yasası olacak..

12 Milyon Vatandaş Kredi Sicil Affı Bekliyor

CHP Kredi Sicil Affı İçin Yasa Teklifi Hazırladı

Vatandaşlardan gelen yoğun talebi dikkate alan CHP, ödenemeyecek durumda bulunan tüketici kredisi borçlarının yeniden yapılandırılması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve beraberindeki milletvekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ‘na sunulan teklifte, ekonomik krizin her geçen gün daha da derinleştiği, bir başkasına kefil olma, askerlik, işsiz kalma ve evlilik gibi nedenlerle kullandığı krediyi ve kart taksitini ödeyemeyenlerin sayısının milyonları bulduğu ifade edildi.

Tüketicilerin, bankalar ve diğer finans şirketlerine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borcunun Temmuz ayı itibarıyla 524 milyar TL ‘ye ulaştığı belirtilen teklifin gerekçesinde şunlar kaydedildi:

“Borçlu kişi sayısı, ihtiyaç ve diğer kredilerde 25.080.000 kişiye yükseldi. Buna bağlı olarak son 5 sene içerisinde icraya verilen vatandaş sayısı ise 4.000.000 kişi sayısını aşmış durumda. Toplumsal bir yara haline gelen bu sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Ödenemez duruma gelen kredi kartları ve tüketici kredilerinin ana paraları tüketicinin gelir düzeyine göre ödenebilecek taksitlere bölünmesi, faiz ve diğer borçlarının silinerek yeniden taksitlendirilmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda vatandaşa sicil affı getirilerek temiz bir sayfa açılması gerekmektedir.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir