1800 Gün Primle Emeklilik Şartları

1800 Gün Primle Emeklilik Şartları

Sigortalı olduktan sonra yaşına bakılmaksızın çalışamaz duruma düşen sigortalılara, sigorta şartlarını karşılamaları kaydıyla tanınan emekli olma imkânı sağlayan malulen emeklilik için 3 şart aranıyor.
Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen hastanelerin sağlık kurumlarınca usulüne uygun düzenlenecek sağlık kurulları raporlarınca çalışma gücünü iş kazası veya meslek hastalığı sonucu en az yüzde 60’nı kaybettiği doğrulanmalı. Kanuna göre malullük aylığı bağlanacak sigortalının en az 10 yıl sigortalı olması gerekiyor ve malullük aylığı bağlanacak olan sigortalının toplam olarak 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmalı.
En Az Yüzde 60
Malulen emekli olabilmek için gerekli ilk ve en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu. Bu raporun alınabilmesi için kişilerin bulundukları il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvurmaları ve yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekiyor. Yani SGK’nın sevki şart.
Prim Koşulu
Sevkin, SGK üzerinden yapılmasının nedeni, yalnızca sağlık kurulu raporunun malullük aylığı almak için yeterli olmamasından kaynaklanıyor. Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1800 gün prim ödemesi gerekiyor. Malulen emekli olabilmek için çalışma gücü kaybında dikkate alınan rahatsızlıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra başlamış olması gerekiyor. Malül kişinin en az 10 yıl sigortalı olması da aranan diğer bir şart. Yani, malullük aylığı alınabilmesi için 10 yıldır sigortalı olma koşulu bütün maluller için gerekli değil.

10 Yıl Şartı Ne Zaman Aranmaz?
Malul kişi eğer başka birisinin sürekli bakımına muhtaç durumda ise 10 yıldır sigortalı olma koşuluna tabi olmaksızın malullük aylığı alabilir. Ancak sağlık kurulu raporunda bu yönde bir ibare bulunmuyorsa, bu durumda sigortalının malul sayılabilmesi için hem 5 yıl ödenmiş priminin olması, hem de en az 10 yıldır sigortalı olması gerekir.
Kanser Hastasına 18 Ay Malullük Maaşı Ödenir
Malulen emeklilik şartlarında yapılan değişikliklerle kanser hastalarına 18 ay malullük maaşı ödeniyor. Süre, hastalığına göre 24 aya kadar çıkıyor. Kanser türüne göre değişmekle birlikte, malullük aylığı almak için gerekli prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık şartlarını sağlayan kanser hastalarına teşhisten itibaren 1 yıl içinde başvurmaları şartıyla sağlık kurulu raporu aranmadan malullük aylığı bağlanıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir