2018 Polis Alımları Hakkında Tüm Detaylar

2018 Polis Alımları Hakkında Tüm Detaylar

2018 yılında kaç polis alınacak ve polis alım şartları nasıl olacak? Polis Özel Harekat, Polis Meslek Yüksek Okulu ve Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri için ne kadar kadro belirlendi? Polis alımları için şartlar ne? Tüm detayları bu haberimizde incelemeye çalışacağız.
2018’DE KAÇ PÖH VE POMEM ALIMI OLACAK?
Ülkemizde pek çok çocuğum çocukluk hayali ve pek çok gencimizin de ideali olan polislik içim 2018 yılı içinde de yüz binlerce kişi hayal kuruyor. Tüm adayların büyük bir heyecan ve merakla beklediği PÖH (Polis Özel Harekât) alımlarının yeni yılın ilk aylarında yapılması bekleniyor. Alınacak polis sayısı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen teşkilatın personel ihtiyacı ve son yayınlanan KHK’lar dikkate alındığında 2018 yılında polis alımının artması bekleniyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde 13.000 lisans ve önlisans mezunu polis alımı yapılmıştı. Bu yıl POMEM’lere yapılacak yeni polis alımlarında ön lisan ve lisans mezunlarının yanında çok sayıda lise mezunun da bulunması bekleniyor.
Geride bıraktığımız yılda Ağustos ayında KHK ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilen kadroların çoğuna polis alımı yapılmıştı. Ama hâlâ polis alımı yapılmamış olan ve açıkta bulunan 11.500 kadro için 2018 yılı Şubat ayında ya da takip eden aylarda polis alımı yapılması planlanıyor. Hazırlıkları süren alım kadrolarının Şubat ayı ya da Mart ayı gibi netleşmesi, 2 bin 500’ü komiser yardımcısı alımı için açılan bu kadroda geri kalan 9 binlik kadronun PÖH ve polis memuru olarak yapılması bekleniyor. Ayrıca yeni yayınlanacak KHKlar ile bu kadrolara ileve kadrolarında da belirlenebileceği tahmin ediliyor.
Peki POMEM’ler için hangi şartları taşıyanlar başvurabiliyor. Şimdi bu şartlara bir göz atalım;

POMEM İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?
Geçtiğimiz dönemlerde POMEM’ler başvuru için aşağıdaki şartları taşıyan adayların başvuru yapmalarına olanak sağlıyordu. Ancak 2018 yılında yapılacak alımlarda farklı koşullar olup olmayacağı şimdilik bir muamma. Eski şartlar şu şekilde idi;
a) T.C. vatandaşı olmak.
b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.
c) Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (Dikkat: 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınıyor.)
ç) Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.
d) Sağlık yönünden, Sağlık Yönetmeliğinde belirlenen şartları taşımak.
e) Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idari yaptırım uygulanmamak veya hüküm giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak.
f) TCK ‘nın 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;
1) Mahküm olmamak.
2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.
3)Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır.
ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.
h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.
ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
i) Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.
j) 8/5/2005 tarihli ve 25809 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler hariç, Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya çıkarılmış ya da herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.
k) KPSS puan türünden, Genel Müdürlükçe belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak.
l) İlgili mevzuat kapsamında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu olmak, şartları aranır.
UYARI: Aranılan nitelikleri taşıyan ve istenen belgeleri getiren adayların şahsen başvuruları alınır. Başvuru ile ilgili olarak istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır.
POLİS ÖZEL HAREKAT (PÖH) ALIMLARINDA BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?
Polis Özel Harekat alımları için geçen yıl OHAL kapsamında yayımlanan KHK ‘lar ile için aranan şartlar aşağıdaki şekilde değiştirilmişti. Büyük bir ihtimalle bu yıl da bu şartları ve koşulları yerine getiren adaylar PÖH için başvuru yapabilecekler. PÖH başvuru şartları şu şekilde;
T.C. vatandaşı olmak,
18 yaşını tamamlamış olmak ve 28 yaşından gün almamış olmak
En az lise mezunu olmak,
Erkeklerde boyun en az 167 cm, bayanlarda ise 162 cm olması,
Boy ile kilo endeksinizin orantılı şekilde olması,
Silah taşımaya engel bir sağlık sorununun olmaması,
Anayasal düzene karşı, hırsızlık, zimmet, yüz kızartıcı suçlardan affa uğramış olsa dahi bir cezanın bulunmaması,
Herhangi bir siyasi parti üyeliğinin bulunmaması,
Kamu haklarından mahrum olmamak,
Güvenlik soruşturması olumlu olmak,
Koşullardan da anlaşılacağı üzere başvuru yapacak adayların kadın ya da erkek olması farketmiyor. Tahsis edilecek kadroya göre bayan adayların da PÖH olması mümkün.
 
ÖZEL HAREKAT POLİSLERİNİN MAAŞLARI NE KADAR?
Özel Harekât her zaman ilgi duyulan ve hayallerde olan bir meslek. Peki özel harekat polisleri ne kadar maaş alıyorlar? Bu sorunun cevabı polislerin görev yapmış olduğu bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak ortalama olarak PÖH mensuplarının maaşlarının 4500 TL ile 5000 TL civarında olduğu söylenebilir. Maaş harici diğer ödenekler bu rakamlara dahil değil.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir