2019 Temmuz Emekli Zam Oranları ve Yeni Zamlı Maaşlar

2019 Temmuz Emekli Zam Oranları ve Yeni Zamlı Maaşlar

2019 Temmuz emekli zam oranları ve yeni zamlı maaşlar belli olmaya başladı. Emekliler bu ayın ardından yılın ikinci yarısı için bir zam alacaklar ve emekli maaşları artacak. 2019 yılının ilk 5 ayının enflasyon oranlarının belli olmasının ardından emekli maaşlarına yapılacak zam oranları da netlik kazanmaya başladı. İşte ortaya çıkan verilere göre yeni zamlı emekli maaşları ve emeklilerin alacakları zamlar..

2019 Temmuz Emekli Zam Oranları ve Yeni Zamlı Maaşlar

Bayram öncesinde milyonlarca emekli 1000 Lira ‘lık bayram ikramiyelerini aldılar. Bayram ikramiyeleri ile yüzleri gülen emekliler şimdi de 2019 yılının ikinci yarısı için Temmuz ayında maaşlarına yapılacak zammı heyecanla beklemeye başladılar. Haziran ayına girilmesi ile birlikte tüm emeklilerin gözü Temmuz ayında açıklanacak olan zam oranlarına çevrildi.

Bilindiği üzere Temmuz ayında yapılacak maaş zamları yılın ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyona göre belirleniyor. Bu nedenle de emekli ve memurlar açıklanacak enflasyon oranlarını merakla ve ilgi ile takip ediyorlar. Yılın ilk yarısında gerçekleşecek 6 aylık enflasyon zammı ile tüm emeklilerin ve memurların maaşları da artış gösterecek. Peki 2019 yılının ikinci yarısına girilirken emekli maaşları ne kadar zamlanacak? Yeni zamlar sonrasında yeni maaşlar ne kadar olacak? İşte netleşen verilere göre 2019 Temmuz ayından itibaren zamlı emekli maaş tablosu..

İlk 5 Ayın Enflasyonu Kesinleşti

2019 yılında ilk 5 aylık enflasyon % 4,99 olarak gerçekleşti. Bu veri de gösteriyor ki Haziran ayında enflasyonun eksi hanelerde çıkmaması halinde emeklilerin en az % 4,99 oranında zam alması kesinleşti. Bu rakama Haziran ayı enflasyonu da eklenecek ve kesin zam oranları da böylece netleşmiş olacak.

Merkez Bankası tarafından yapılan son beklenti anketine göre ise 2019 yılının ilk 6 aylık enflasyonunun % 6,7 oranında olması bekleniyordu. Bu oranın gerçekleşmesi halinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz ayında % 6,7 oranında zam alacağı anlamına geliyor. Şu anda zam oranının kesinleşmesi için sadece Haziran ayı enflasyon oranlarının netleşmesi bekleniyor. Elimizdeki verilere göre ise emekli maaşları şu şekilde olacak;

2019 Temmuz Zamlı Emekli Maaşları

Örnek vermek gerekirse; net maaşı 1600 TL olan bir emeklinin maaşı % 4,99 ‘luk artışa göre 1679,84 TL, % 6,7 ‘luk zam ile ise 1707,20 TL’ye yükselecek. Yine 3200 Lira maaş alan bir emeklinin maaşı ise % 4,99 oranında artış yapılması halinde 3359,68 Lira ‘ya, % 6,7 oranında zam yapılması halinde ise 3414,40 Lira’ya çıkacak. Emekli maaşlarına yapılacak kesin zam oranları ise 3 Temmuz tarihinde kesinleşecek..

İşte elimizdeki verilere göre yapılan olası emekli maaşı zam hesaplamaları;

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir