2020 Asgari Ücret Belli Oldu mu?

2020 Asgari Ücret Belli Oldu mu?

2020 asgari ücret belli oldu mu? Yılın son günlerini yaşadığımız bu günlerde milyonlarca insanın merakla beklediği sorunun cevabı belli oldu mu? Aralık ayının başından bu yana kıran kırana süren pazarlıkların ardından asgari ücrette sona gelindi. Peki 2020 asgari ücret tutarı ne kadar olacak? İşte merak edilen tüm soruların cevapları..

2020 Asgari Ücret Belli Oldu mu ?

Yılın son ayının son haftasında Asgari Ücret Tespit Komisyonu ‘nun yapacağı dördüncü ve son  toplantıda, 2020 yılında uygulanacak asgari ücret belirlenecek. Önceki toplantıda TÜİK bir işçinin aylık harcamasını 2331 TL olarak duyururken 3 sendika 2578 TL rakamında ısrarcı olacak.

Asgari ücrette TÜİK ‘in, 2331 Lira ‘lık gıda harcama rakamını paylaşmasının ardından gözler son toplantıya çevrildi. Aralık ayının son haftası yapılacak dördüncü toplantıda, 2020 yılında uygulanacak asgari ücret belirlenecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını önceki gün yaptı. Toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını paylaştı. Buna göre bir işçinin aylık gıda harcama tutarı ağır statüdeki işlerde 2331 TL, orta statüdeki işlerde 2086,80 TL, hafif statüdeki işlerde 1940,70 TL olarak hesaplandı.

Sendikalar Zam Talebinde Israrcı

Açıklanan rakam Türk-İş’in beklentilerinin altında kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu ‘nun açıkladığı rakam, geçen yıla göre yaklaşık % 5,31 artışı ifade etti. Bu oran, yine Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kasım için açıklanan gıda harcamalarındaki 12 aylık ortalama artışın 15 puan altında kaldı. DİSK ve Hak – İş ile ortak hareket eden Türk – İş Sendikası, kendi belirlediği 2578 TL tutarında ısrarcı olacak.

İşverenleri temsil eden TİSK ise sadece gıda harcamasından yola çıkılarak belirlenmesinin doğru olmadığını, TÜİK ‘in önerisini fazla bulduğunu işaret etti. Türk-İş, asgari ücret görüşmelerinin önceki toplantılarında, bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlediği 2578 TL ‘nin altındaki rakamı müzakere etmeme kararı aldı.

2020 Asgari Ücret Belli Oldu

İşverenlere verilen asgari ücret desteğinin 2020’de 200 liraya yükseltilip devam etmesini isteyen TİSK ise yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı ‘nın 2020 ‘de alınmamasını, % 5 olan SGK İşveren Desteği ‘nin % 6 ‘ya yükseltilmesini, bunun toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde % 7 olarak uygulanmasını talep ediyor.

Asgari Ücret Rakamı Ne Zaman Açıklanacak ?

Peki 2020 asgari ücret tutarı ne zaman belli olacak? Komisyonun toplantılarının haftada bir gerçekleştirildi. 4. ve son toplantının ve asgari ücret rakamının açıklanmasının ise 23 Aralık ile 27 Aralık tarihleri arasında yapılacağı düşünülüyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir