2020 Yaşlılık ve Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu ?

2020 Yaşlılık ve Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu ?

2020 yılına girerken özellikle asgari ücrete yapılacak zam merak konusu.. Tabiki asgari ücretin ne kadar olacağına dair merak ile birlikte pek çok kesim de merak içerisinde.. Çünkü yeni yılla birlikte memur maaşları da emekli maaşları da artacak.. Tabi bu artışlar bu kadarla da sınırlı değil.. Bugün yeni yılda artış gösterecek 2022 Yaşlılık ve Bakım Aylığı konusunu sizler için inceleyeceğiz. Peki 2020 Yaşlılık ve Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu ? Bu maaşı alanlar yeni yılda ne kadar maaş alacaklar?

2020 Yaşlılık ve Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan bir hizmet olan 2022 Aylığı – 2022 maaşı, halk arasında engelli ve yaşlı bakım aylığı olarak biliniyor. 2022 yaşlılık ve bakım aylığı alabilmek için 3 koşulu sağlamak gerekiyor.

Engelli aylığı 2022 sayılı Kanun hükümleri uyarınca bağlanıyor. Kanuna göre engellilere üç tip maaş bağlanabiliyor. 18 yaşından büyük olan ve engellilik oranı yüzde 70 ve üzerinde olanlara, 18 yaşından büyük ve engellilik oranı yüzde 40 ila yüzde 69 arasında olanlara ve 18 yaş altı engelli yakını olan kişilere maaş bağlanması mümkün. Ancak başka şartlar da var. Evde bakım maaşı; sadece ağır özürlü kategorisinde değerlendiren hasta yakınlarına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, aylık periyotlar halinde ödeniyor.

İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne Başvuru Yapılıyor

Söz konusu hastaların 1.dereceden yakınları; bulundukları il ya da ilçelerdeki İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ve ya toplum merkezlerine başvuruda bulunarak, evde bakım maaşını, başvurularını takip eden ay içinde almaya başlıyor. Ülkemizde sosyal devlet olmanın bir gereği olarak muhtaç durumdaki engellilere ve engelli yakınlara halk arasında 3 aylık engelli maaşı yasal tabiriyle 2022 maaşı verilmektedir. Çoğu yasal hakta olduğu gibi maalesef engelli maaşı nasıl alınır, hangi belgelerle nere müracaat edilir gibi bilgileri vatandaşlar bilmedikleri için devletin kendilerine tanıdığı bu haktan mahrum oluyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda muhtaç engelli ve yaşlılara 3 ayda bir ödenen 2022 muhtaçlık maaşı alınan karar doğrultusunda her ay ödenmeye başlamıştı. Engelli maaşı yani evde bakım maaşı; engelli olan bireyin ihtiyaçlarını karşılaması ve bakan kişilerin de engelli bireye bakarken zorlanmaması adına verilen bir maaştır.

Ek Engelli Maaşı da Alınabiliyor

Bu maaşa ek olarak bazı kişiler aynı zamanda 2022 engelli maaşı da alabiliyorlar. 2022 engelli maaşı, kimsesiz, özürlü veya özürlü yakını, bakıcısı, evde yaşlı veya hasta yakını, ileri yaşlarda maddi sıkıntısı olan yaşlılar vb, üç ayda bir alınan cüzi bir aylıktır. Genelde engelli maaşı olarak da bilinen bu maaşı alabilmek için bazı koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Engelli vatandaşları evinde bakan engelli yakınlarına her ay ödenen ” evde bakım maaşı ” ve engelli vatandaşın kendisine, ve/ya yakınına 3 er aylık dönemlerde ödenen 2022 engelli aylığı almak için kişi başı gelir miktarının ne kadar olacağı da çok merak ediliyor.

2020 Yaşlılık ve Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu

2020 Yılında Engelli ve Yaşlı Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu ?

Peki 2020 yılında engelli ve yaşlı bakım aylığı ne kadar olacak ? 2022 sayılı kanuna göre engelli aylığı bağlanabilmesi için engelli kişinin yaşadığı hanede kişi başı gelirin toplamının net asgari ücretin üçte birinden düşük olması gerekiyor.

SGK tarafınca her hangi bir ödemesi yapılmayan, isteğe bağlı prim ödemeyen, muhtaçlık sınırına ulaşmış ve eşi üzerinden nafaka bağlanmamış her vatandaş engelli maaşı almak için başvuru yapabilir. Engelli maaşı, Sosyal Güvenlik tarafından verilmekte olup engeli en az yüzde 40 ve üzeri olan vatandaşlara bağlanır. Hane içerisinde yaşayan kişi sayısı ele alınarak, kişi başına düşen gelir miktarı 2022 sayılı kanunun 1. maddesine göre belirlenerek hesaplanır.

2020 yılı ile 637 TL olan 65 yaş aylığı 671,53 TL ‘ye yükselebilecek. 1384 TL tutarındaki evde bakım desteği ise, 1457 TL ‘ye yükselecek. % 40 ile % 69 arasında engeli olanların aylığı 509 TL ‘den 536 TL ‘ye, % 70 üstü engeli olanların da 763 TL ‘den 804 TL ‘ye yükselecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir