21 Haziran En Uzun Gün – Yaz Gündönümü

21 Haziran En Uzun Gün – Yaz Gündönümü

Sadece dakikalar sonra 21 Haziran en uzun gün – yaz gündönümü.. Yaz gündönümü olarak da adlandırılan bu çok özel günde güney yarım kürede en uzun gece yaşanırken bizim da dahil olduğumuz kuzey yarım kürede ise en uzun gün yaşanacak. Bugün yaşayacağımız en uzun günün ardından artık günler yavaş yavaş kısalmaya, geceler ise yavaş yavaş kısalmaya başlayacak. Bu özel tarihin ardından 23 Eylül tarihinde yine bir özel gün yaşayacağız ve bu tarihte gece ve gündüz süreleri eşitlenecek. İşte en uzun günü yaşayacağımız 21 Haziran yaz gündönümüne dair tüm merak ettikleriniz..

21 Haziran En Uzun Gün – Yaz Gündönümü

21 Haziran tarihinde bu yılın en uzun gününü yaşayacağız. Güneş ışınları, Kuzey Yarımküre ‘ye yani Yengeç Dönencesi’ne en dik şekilde gelecek. Tam aksine bu tarihte güneş ışınları Güney Yarımküre ‘ye ise en eğik şekilde geliyor. Bu tarihin ardından Güney Yarımküre ‘de ise gündüzler uzamaya, Kuzey Yarımküre ‘de ise gündüzler kısalmaya başlayacak. Yaz Gündönümü ‘nde saat 12:00 ‘yi gösterdiğinde Yengeç dönencesinde gölge boyu sıfır oluyor.

Aydınlanma çizgisinin sınırları kutup dairelerinden geçer. Güney Kutup Dairesi ’nde 24 saat süreyle gece, Kuzey Kutup Dairesi ’nde ise 24 saat süre ile gündüz yaşanır. Yaz Gündönümü için istisnai bir durum vardır. Her yıl 21 Haziran ‘a denk gelmez. 4 yılda bir kez 20 Haziran’a denk gelmektedir.

21 Haziran En Uzun Gün - Yaz Gündönümü

Yıl İçinde Yaşanan Gündönümü Tarihleri

21 Mart       : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede bu tarihte ilkbahar başlamıştır.
21 Haziran  : En uzun gündüz, en kısa gece. Bu tarihle birlikte artık yaz mevsimi başlamıştır. (Kuzey yarım kürede)
23 Eylül      : Gece ve gündüz eşit olur. Bu tarihte artık yaz günleri sona erer, sonbahar başlar. (Kuzey yarım kürede)
21 Aralık     : En uzun gece, en kısa gündüz. Kuzey yarım kürede artık kış başlamıştır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir