3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İçin Büyük İhale

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İçin Büyük İhale

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale gerçekleştirileceğini söyleyen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, ilk defa raylı bir sistemi de içinde barındıracağı öğrenilen YİD modelli yapının sondaj çalışmalarına başlandığını bunun yanı sıra gerekli etüt projelerinin sürdüğünü anlattı ve çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz, Tünelin yapımı için İhale işlemlerinin yapılacağını aktardı.

İstanbul’un Yeni Harikası İçin Geri Sayım Başladı!

İstanbul Boğazı’nın hemen altından geçecek Tünel 3 kattan oluşacak. Alt ve üst katlarda otomobil, otobüs, kamyon gibi lastik tekerlekli araçlar geçeceği 2 şeritli yolllar olacak, orta kata ise gidiş ve geliş olacak şekilde raylı geçişin sağlanacağı 2 ayrı demiryolu inşa edilecek.

Raylı Sistem Kullanılan İlk YİD Modeli

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ilk defa uygulanacak bu modelin beraberinde zorluklar barındırdığını fakat tünel’in karayolu ulaşımını da sağlayacağı göz önüne alındığında, uygulanabilir bir model haline geldiğini, bunun mühendislik çalışmaları neticesinde netleştirileceğini anlattı.

YİD Nedir?

Yap İşlet Devret (YİD) yüksek miktarda finans desteği ve teknolojik bilgi ihtiyacı barındıran bayındırlık altyapı çalışmalarının yerel imkanlar veyahutta Türkiye dışından yabancı girişimciler vasıtasıyla gerçekleştirilmesi ve tamamlanan tesislerin önceden kararlaştırılan bir süre hizmeti sunan şirketler tarafından kullanılması ve sonrasında kamu idaresine iadesini anlatmak için kullanılan bir terimdir.

YİD’in Avantajları Nelerdir?

Öncelikle bu model bir uygulamanın en büyük getirisi ülkeye finansman girişi sağlamasıdır. Devlet tek kuruş borçlanmadan gerekli çalışmayı tamamlar aynı zamanda ülkeye döviz girişini de sağlamış olur.

Avrasya Tüneli YİD Modeliyle Yapıldı

Yap işlet Devret Modeli ile yapılan Avrasya Tüneli, 24,5 yıl süre boyunca araçlardan alınacak geçiş ücreti  inşaatı tamamlayan şirket tarafından tahsil edilecek.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İçin Çalışmalar Sürüyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Dünya Mobil Kongresi’ne katılmak üzere gittiği İspanya’nın Barselona kentinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arslan’a sorulan sorular arasında yapılacak  3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne eklenecek raylı sistemin ne derece maliyetli olacağı da vardı. Bakan Arslan, bu tarz raylı sistemlerin yatırım maliyetlerinin oldukça yüksek olduğunu, karayolu geçişi ile tünel inşaatının YİD modeline uygun hale getirileceğini son kararın mühendislik çalışmalarının tamamlanmasının akabinde verileceğini aktardı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir