3600 Ek Gösterge ile Maaşlar Ne Kadar Artacak ?

3600 Ek Gösterge ile Maaşlar Ne Kadar Artacak ?

Polis, öğretmen, din görevlileri ve hemşirelerin dört gözle beklediği 3600 ek göstergeyle ilgili müjdeli haber AK Parti’den geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın, takvimin uygun olması halinde 3600 ek göstergeye ilişkin yasanın seçimden önce çıkabileceğini ifade etmesi heyecan oluşturdu.  Açıklamanın ardından tüm gözler Meclis’e çevirdi. 3600 ek gösterge ile maaşlar ne kadar artacak ? İşte ek göstergeye dair merak edilen tüm detaylar…

3600 Ek Gösterge ile Maaşlar Ne Kadar Artacak?

Halen çalışmaya devam eden olan hemşire, polis, din görevlisi ve öğretmenlerin emeklilerinden oluşan yüz binlerce kişinin merak ettiği 3600 ek göstergeyle ilgili dün AK Parti ‘den peş peşe haberler gelmeye devam ediyor. Partinin Grup Başkanvekili Bülent Turan, gazetecilere bir açıklama yaparak, Meclis takviminin uygun olması halinde 3600 ek göstergenin seçimden önce çıkabileceğini belirtti. Turan, “AK Parti’nin söz verip de yapmadığı hiçbir şey yok. Sözlerimizin arkasındayız” ifadelerini kullandı. Açıklamaların ardından  3600 ek gösterge bekleyenlerin umudu arttı.

MemurSen 600 Bin Kişi Daha Eklensin İstiyor

MemurSen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, konfederasyon olarak beklenti ve taleplerini geçtiğimiz hafta Cuma günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ’a aktardıklarını ve kendisine konu ile alakalı bir dosya verdiklerini belirtti. Daha önce de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile görüştüklerinin altını çizen Tonbul, sayıları 1.6 milyon olan hemşire, öğretmen, polis ve din görevlileri ile yöneticiler dışında kalan 600.000 kişinin de kapsama alınmasını talep ettiklerini ifade etti.

Tonbul, 3600 ek gösterge düzenlemesinin kapsamı hakkında henüz bilgileri olmadığını ifade etti. Geri kalan 600.000 kişi yasayla kapsama alınmadığı takdirde konu Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındığında eşitlik ilkesi yönünden değerlendirilerek kapsamın genişleyebileceğini ifade etti. Tonbul, ek göstergenin sadece 4 yıllık lisans mezunlarına verilmesi durumunda uygulamada sıkıntılar yaşanacağını savundu.

Ek Göstergenin Devlete Maliyeti Ne Olacak?

Tonbul, .meclis gündemine gelmesi beklenen düzenlemede taleplerinin dikkate alınıp alınmadığını henüz bilmediklerini söyledi. Hukuki sürece gerek kalmayan bir çözüm beklediklerini, aksi takdirde hukuki sürecin daha yüksek bir maliyet ortaya çıkartabileceğini belirtti. MemurSen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, 3600 ek göstergenin yıllık maliyetinin 7 milyar TL olacağına ilişkin hesapları değerlendirirken, kendilerinin hesaplamalarına göre maliyetin daha yüksek olduğunu ifade etti. Emekliliği gelmiş 180.000 öğretmen bulunduğunu belirten Tonbul, yasa çıktıktan sonra bunların aynı anda emekli olması durumunda yeni öğretmen alımının gündeme gelebileceğine de dikkat çekti.

Daha Yüksek Emekli Maaşı Alacaklar

3600 ek gösterge kapsamına gireceği daha önce açıklanmış bulunan mesleklerde emekliliği gelenler, daha yüksek emekli ikramiyesi alabilmek için emekliliklerini erteliyorlar. Emekli ikramiyeleri, emekli olunan tarihte tabi olunan ek gösterge üzerinden ödeniyor. Örnek vermek gerekirse, 25 yıl hizmeti bulunanların ek göstergesinin 3000 ’den 3600 ’e yükseltilmesiyle, emekli ikramiyeleri 20.500 TL artış gösterecek. 3600 ek gösterge yasası emeklilikten sonra çıktığında sadece emekli aylığını yükseltecek, yasa çıkmadan emekli olanlar ise ikramiye artışından yararlanamayacaklar.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir