460 Binden Fazla İşletmeye Faizsiz Kredi Müjdesi

460 Binden Fazla İşletmeye Faizsiz Kredi Müjdesi

Geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan ve işletmelere Faizsiz Kredi kullanma olanağı sunan uygulama tüm hızı ile devam ediyor ve işletmeler de Sıfır Faizli Kredi için başvurularını yaparak bu çok özel imkandan yararlanmaya devam ediyorlar. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu yıl da Faizsiz Kredi uygulamasının devam ettiğini bildirdi.
Özlü tarafından yapılan açıklamaya göre ülke genelinde 780.000 işletme Faizsiz İşletme Kredisi desteğinden yararlanmak için başvurdu. Kredi başvurusunda bulunan işletmelerden 460.000 ‘den fazlası faiz desteğinden yararlanmaya hak kazanırken, şimdiye kadar da 275.000 işletmenin kredi kullandı. Şimdiye dek küçük işletmelere on milyar liranın üzerinde Faizsiz Kredi hacmi oluştu.

Tarıma da Destekler Geliyor

Büyüme endeksli ve ekonomimize pozitif katkı sunan Krediler, Destekler, Teşvikler daha da artarak  devam edecek. Geçtiğimiz  yıl işletmelerin elini rahatlatan ve ekonomimize ciddi katkılar sunan Kredi Garanti Fonu (KGF) benzeri kurum ve uygulamalar da devreye giriyor. Ayrıca bu yıl tarım ve hayvancılık alanında da çok ciddi destek ve teşvikler sunulacak. Ancak bu teşvik ve desteklerin işletme olarak faaliyet gösteren firmaların ilk aşamada yararlanmaları sağlanacak. Tarımsal teşvikler ve yeni girişim sermayesini destekleyecek yeni fonlar da hayata geçecek. Bu konuda çalışmalar başlarken, hayvancılık ve endüstriyel tarım alanında da destekler artırılacak.

Teknik Kolejler Kurulacak

Bakan Özlü, açıklamalarına yeni Teknik Kolejler projesini duyurarak devam etti. Ülkemizdeki imalatın daha da artırılması ve katma değerli ürünlerin hem ekonomik hem de daha fazla üretilebilmesi için imalat sanayiinde dijital dönüşüme ilişkin yol haritası hazırlıklarını ve bu hazırlıkların da son aşamaya geldiğini söyledi. OSB’lerde mesleki eğitime yeni bir anlayış getirecek teknik kolejlerin kurulacağını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “300 Organize Sanayi Bölgesi içinde 300 teknik kolej kurmayı hedefliyoruz” dedi. Bakan Özlü ayrıca, otomotiv sektörünün sanayi üretimi ve ihracat içindeki öneminin artarak devam ettiğini vurguladı.
 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir