ABD Merkez Bankası (FED) Faiz İndirdi

ABD Merkez Bankası (FED) Faiz İndirdi

Tüm dünyanın gözü kulağı bugün açıklanacak FED faiz kararında idi. Faiz indirimi yapılacağına tüm kesimler tarafından kesin gözü ile bakılan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) toplantısı gerçekleşti. Dakikalar önce gerçekleştirilen toplantıda ABD Merkez Bankası (FED) faiz indirdi. ABD Merkez Bankası (Fed) beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan düşürdü. Karar öncesinde 5,52 TL seviyesinde seyreden dolar/TL kuru, önce bir miktar geriledi, sonrasında ise yükselişe geçti..

ABD Merkez Bankası (FED) Faiz İndirdi

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan aşağı çekti. FED 2008 yılından bu yana yani 11 yıldan bu yana ilk kez faiz indirimine gitti. Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz % 2,00 – % 2,25 seviyesine çekildi.

Fed, en son 1 Mayıs 2008 tarihinde faizleri 0.25 puan aşağı indirmişti. Karar öncesi 5,52 TL seviyesinde yer alan dolar/TL, ilk tepki olarak 5,51 TL seviyesine geriledi.

Faiz İndirimi Sonrasında Dolar Hızlı Yükseldi

FED ‘in faiz indirimi kararı sonrasında dolar kuru önce ilk tepki olarak bir miktar geriledi. 5,52 seviyesinde seyrini sürdüren dolar / TL kuru önce 5,51 seviyesine geriledi. Ardından ise hızlı bir yükselişle 5,60 seyiyesine kadar tırmandı. Bu seviyede tutunan dolar kuru şimdilik bu seviyede dengelenmiş durumda…

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir