Ak Parti ‘den Seçimlerle İlgili Son Hamle

Ak Parti ‘den Seçimlerle İlgili Son Hamle

Ak Parti ‘den seçimlerle ilgili son hamle.. İstanbul’da oyların tekrar sayımı devam ederken Ak Parti’den bir son dakika hamlesi daha geldi. Ak Parti YSK’ dan İstanbul’da tüm oyların yeniden sayılmasını talep edeceğini duyurdu. İstanbul’da geçersiz oyların sayımı devam ederken kameralar karşısına geçen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “38 ilçede tüm oyların sayılmasını isteyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Ak Parti ‘den Seçimlerle İlgili Son Hamle

Yerel seçim sonuçlarına ilişkin yapılan itirazlara yönelik açıklamayı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz yaptı. Yavuz, açıklamasında; İstanbul’da 38 ilçede tüm oyların yeniden sayılmasını isteyeceklerini belirterek, “Dün Beyoğlu ilçemiz için tüm oyların sayımını istediğimiz bir müracaatımız oldu. Henüz bir karar verilmedi. Bugün ise kalan bütün ilçelere ilişkin 38 ilçeye ilişkin oyların tamamı sayılsın diye ilçe seçim kurulu üzerinden YSK’ya müracaat etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Yavuz’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Yasamız kapsamı belirlemiş, çok net ortaya koymuş. Her seçimde partiler bunu kullanmış. Seçimler yargı gözetiminde yapılıyor ve seçim sonrasında yargı gözetiminde yapılan işlemler. YSK’nın kararı nihai bir karardır. Şu ana kadar gittiğimiz merciler yine yargı mercileri. Bir takım düzeltmeler yapıyoruz diyoruz, bunlar bizim düzeltmelerimiz değil. Seçim kurullarına bildiriyoruz, bunlar orada yapılıyor.

İlçe Seçim Kurullarından Tüm Oyların Tekrar Sayılmasını Talep Ettik

Seçimin ardından pazartesi günü maddi hata düzeltimi yoluna gittik. Maddi hata düzeltimi yolundaki gayretimiz devam etmektedir. İlçe seçim kurullarında bunların düzeltimini sağlamaya çalışıyoruz. İlçe seçim kurullarına ‘tüm oyları sayın’ dedik. Daha ilk akşamdan başlayarak bu ‘İstanbul seçimlerinde şaibe var’ demiştim. Bunu kaldırmak için hukuki yollara başvuruyoruz. Geçersiz oylar sayılsın talebimiz vardı. 4 ilçede tamamen, 2 ilçede kısmen oyların tamamının sayılmasına karar verildi. 33 ilçede geçersiz oyların sayımı yönünde karar verildi. İl seçim kurulu ‘Oy torbası açıldığında bir takım maddi usulsüzlük görürseniz tamamını sayın’ dedi. Dün Beyoğlu ilçemiz için tüm oyların sayımını istediğimiz bir müracaatımız oldu. Henüz bir karar verilmedi. Bugün ise kalan bütün ilçelere ilişkin 38 ilçeye ilişkin oyların tamamı sayılsın diye ilçe seçim kurulu üzerinden YSK’ya müracaat etmiş olacağız.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir