Ali Babacan’ın Yeni Partiyi Ne Zaman Kuracağı Belli Oldu

Ali Babacan’ın Yeni Partiyi Ne Zaman Kuracağı Belli Oldu

Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu Ak Parti içerisinden çıkmış ve yeni bir parti kurmasına kesin gözü ile bakılan önemli siyasetçilerden.. Yeni partinin kurulacağına her kesim kesin gözü ile bakarken şimdi merak edilen soru kaç partinin kurulacağı ve kurulacak partinin tarihi.. Yeni partiye ilişkin ilk bilgiler de gelmeye başladı.. Ali Babacan’ın yeni partiyi ne zaman kuracağı belli oldu..

Ali Babacan’ın Yeni Partiyi Ne Zaman Kuracağı Belli Oldu

Bugün uluslararası haber ajanslarından birine Ali Babacan’ın danışmanlarından birinin yeni kurulacak partiye ilişkin açıklamalarda bulunduğuna ilişkin haberler gündeme geldi. Bu açıklamalara göre eski başbakan yardımcısı ve ekonomi bakanı Ali Babacan, yeni partiyi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte kuracak. Kurulacak yeni partinin büyük ihtimalle sonbaharda gibi hayata geçirileceği belirtiliyor.

Ali Babacan’ın danışmanı isminin açıklanmaması şartı ile bazı açıklamalarda bulundu. O açıklamaya göre, “Yeni parti AK Parti ‘nin ilk yıllarındaki politikalarını savunacak”.  Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ‘ın ekibine yakın olduğu belirtilen danışman, Meclis ‘teki AK Parti milletvekilleri de dahil bazı siyasetçilerle ve akademisyenlerle görüşmeler yürütüldüğünü de ifade etti.

Yeni Partiye Bazı Önemli İsimler Destek Verecek

Danışman, kurulacak yeni parti ile AK Parti ‘nin Meclis grubundan ayrı bir grup çıkarılabileceğini ifade etti fakat kaç milletvekilinin istifa edebileceği konusunda bir sayı vermedi. Hata bazı sürpriz isimlerden de destek beklediklerini belirtti. Bir partinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grup kurabilmesi için en az 20 milletvekilinin olması bekleniyor.

Ahmet Davutoğlu’nun Ayrı Bir Parti Kurması Bekleniyor

Aynı haber ajansının yetkilileri Ahmet Davutoğlu’nun ekibinden birine de ulaşarak, eski başbakanın “yeni bir adım” atmayı planladığını söyledi.

Haber ajansının konu ile alakalı görüşlerine başvurduğu bir AK Parti’li yetkilinin ise yeni parti kurma çalışmalarından haberdar olduklarını ifade ettiği bildirildi. İsminin açıklanmasını istemeyen AK Parti yetkilisi, “Babacan güçlü ve saygı duyulan bir isim. AK Parti elbette yeni kurulacak partiden etkilenecektir ancak bu etkinin doğuracağı oy kaybı ile başa çıkabilir” dedi.

AK Parti yetkilisi, partinin İstanbul ‘da yenilenen seçimin sonuçları ile oluşan yeni tablonun sorumluluğunu alması gerektiğini de vurguladı:

“Devleti yönetmeye devam ederken, insanların içinde olabileceğimiz bir siyasete geri dönmeliyiz” dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir