Almanya 10 Bin Türk İşçi Alacak! İşte Başvuru Şartları

Almanya 10 Bin Türk İşçi Alacak! İşte Başvuru Şartları

2019 yılında Almanya 10 bin Türk işçi alacak! İşte başvuru şartları ve diğer koşullar… Almanya’nın 2019 yılında Türkiye’den vasıflı ya da vasıfsız 10.000 işçi alacağının duyurulması vatandaşları oldukça heyecanlandırdı. OBM firması ile İŞKUR ortaklığında on binlerce vatandaş hayallerine kavuşabilecek.

Almanya 10 Bin Türk İşçi Alacak! İşte Başvuru Şartları

Konunun internette duyurulması ile pek çok vatandaşımız bu cazip iş teklifine ilgi duyarak çalışma şartları  ve başvuru şartlarını araştırmaya başladı. Peki Almanya’nın alacağı işçi ve personeller için başvuru şartları nedir, başvurular nereye ve nasıl yapılacak, yaş sınırı ne olacak? gibi pek çok soruya nasıl cevap bulacağız. Siz değerli ziyaretçilerimiz için Almanya işçi alımı konusunda aklınıza takılabilecek tüm soruların cevaplarını araştırdık.. İşte o soruların cevapları..

Almanya İş Başvurusu İçin Yaş Sınırı Nedir?

Almanya’ya işçi olarak gitmek isteyen kişilerde aranan tek şart 20 yaşından büyük, 45 yaşından küçük olmak. Bu yaş aralığında olan herkes istediği takdirde Almanya işçi başvurusu için Almanya iş başvuru formunu doldurabiliyor. Almanya’da 15 farklı havalimanında faaliyet gösteren ve işçi alım ilanına çıkan şirketin yöneticisi Osman Taş, “Başvurularımız başladı. İlk bilgileri de konsolosluğa verdik zaten, oradan gelecek cevapları bekliyoruz. İnşallah süreç hızlı olur. 2019 yılında ilk olarak 5000 – 10000 arası işçi götürmeyi hedefliyoruz.

Aslında daha yüksek hedefliyoruz. Ama başvuruların çok yoğun olacağını ve konsolosluktaki işlerin uzayacağını düşünüyorum. O yüzden de sayı 10 bin civarında olacağını düşünüyorum. Başvuru yapacak işçiler, kesinlikle kimseye bir komisyon parası ödemesin. Biz bu insanları kendi bünyemize alacağımız için bir kuruş para talep etmiyoruz. O yüzden kimseye para kaptırmasınlar. Bizim en büyük sorunumuz bu bir anlamda.” açıklamasını yaptı.

Almanya İşçi Alımı Hangi Şirket Üzerinden Gerçekleşiyor?

OBM İnsan Kaynakları şirketi, 2019 yılında Almanya’ya Türkiye’den ilk etapta 10 bin işçi götürmeyi planlıyor. Bu haberi alan Türk vatandaşlar bu fırsatı değerlendirebilmek için internette yoğun bir araştırmaya girdi. İnternette Almanya işçi alımı başvuru şartları nedir, Almanya iş başvurusu nasıl başvuru yapılır, Almanya iş başvurusu için yaş sınırı kaç, OBM firmasına nasıl başvuru yapılır gibi pek çok soruya yanıt arıyor. İşte aradığınız ve merak ettiğiniz tüm soruların cevapları..

İşte İşin Detayları;

Almanya’da on beş farklı havalimanında faaliyet gösteren şirketin yöneticisi Osman Taş, Türkiye’de İŞKUR ile anlaşmaları olduğunu ve Almanya’ya özellikle sağlık, lojistik ve havalimanı yer hizmetleri sektöründe işçi götürmeyi planladıklarını belirtti. Taş, “Kendi milletime güvendiğim için Almanya’ya işçi götüreceğiz. Bu işi biz 17 yıldır yapıyoruz ve birçok ülkeden bugüne kadar birçok işçi götürdük. Ancak kendi milletimi bildiğim için bilinçli olarak Türkiye’den işçi götüreceğiz. Almanya’nın öncelikli olarak bizden talebi, işçilerin vasıflı olmaları. Ama vasıfsız işçi de götüreceğiz.

Bizler bu talepler doğrultusunda buradan işçi götüreceğiz. Ama özellikle hemşire, kamyon şoförü, elektrikçi ve kaynakçı konusunda ihtiyaçlar var. Şu an en çok hemşire ihtiyacı var. İlk etapta 80.000 hemşire götürmeyi hedefliyoruz. Sonrasında kaynakçı ve elektrikçi ihtiyacımız var. Onlar da 50.000 civarında olacak. Buradan gidecek işçilerle 18 aylık bir sözleşme imzalayacağız” şeklinde konuştu. Almanya’daki çalışma koşullarına da değinen Taş, “Hemşirelerin 3000 Euro maaşı olacak,  kamyon şoförlerinin de 2500 Euro artı mesaileri olacak. Toplamda 4 bin euro’yu buluyor. Yer hizmetleri, havalimanı maaşları da 2000 Euro ’yu buluyor. “ dedi.

Dil Eğitimi ve Kalacak Yer Şirkete Ait

Türkiye’den Almanya’ya götürülecek işçilere bir takım eğitimlerin de verileceğini belirten Taş, “Almanya’ya gidecek işçilerimiz öncesinde bir dil eğitimine tabi tutacağız. Sonrasında onların Almanya’daki barınma ihtiyaçlarını da biz karşılayacağız. Aynı zamanda, hesap açmalarında ve sigorta yapmaları konusunda da biz yardımcı oluyoruz. Normalde bu tür işleri Almanya’da kişiler kendisi yapar.

Bizim bazı şartlarımız var. Onlardan biri emniyetten temiz kağıdı ve hastaneden sağlık raporu istiyoruz.  Sonrasında evrakları eksiksiz bize getirmelerini talep ediyoruz. Şu an Ankara, İstanbul ve Antalya’da ofislerimiz var. Ama ilerleyen süreç de Eskişehir, İzmir ve Konya’da ofis açmayı planlıyoruz” dedi.

Personel Maaşları 3000 Euro’dan Başlıyor

Almanya’daki çalışma koşullarına da değinen Taş, “Hemşirelerin 3 bin euro maaşı olacak,  kamyon şoförlerinin de 2500 Euro artı mesaileri olacak. Toplamda 4000 Euro ‘yu buluyor. Yer hizmetleri, havalimanı maaşları da 2000 Euro ’yu buluyor. “ dedi.

Almanya İşçi Alım Başvurusu Detayları

İŞKUR üzerinden yayımlanan çok sayıda memur personel alım ilanına çok yakında yeni bir ilan daha eklenecek. Bu ilanda Almanya’ ya vasıflı ve vasıfsız olmak üzere toplamda 10.000 personel alımının yapılacağı duyurulacak. Konuya ilişkin detayları aktaracak olursak, OBM Türkiye tarafından yapılan açıklamaları ulaştırmak doğru olacaktır. İlgili açıklamalarda OBM Türkiye Genel Müdürü Osman Taş 10.000 vasıflı ve vasıfsız personel alımı yapılacağını duyurdu. Açıklamasında İŞKUR ile sürekli irtibatta olduklarını aktararak; önemli ifadelere yer verdi.

Yaptığı konuşmasında ülkeye ciddi döviz girdisi sağlayacak projenin detaylarını aktardı. Açıklamasında “Türkiye’ye gelme sebeplerimizdeki en büyük neden Türk olmam. Kendi milletimin Almanya’ya gitmesine yardımcı olma amacıyla buraya geldim. Şu anda kaynakçı, hemşire, yer hizmetlerinde vasıfsız eleman ihtiyacımız var. Ankara, İstanbul ve Antalya şubelerimizi açtık. Yabancı işçi yasası 1961’den bu yana mevcut. 2010’da yeni bir düzenleme yapıldı kölelik gibiydi ama yasa yürürlüğe girmedi.

Projeler üzerine konuştuk, araştırmalar yaptık. İki senedir bu konu üzerine konuşuyoruz ve geçen hafta bütün onayları aldık ve şansımıza Almanya da bunun açıklamasını yaptı. Artık 3. Devletlerden vasıflı ve vasıfsız işçi getirebileceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz, masrafların tamamı tarafımızdan karşılanacak.

Almanya’ ya alınacak 10 bin vasıflı ve vasıfsız personelin işlemlerine yönelik tüm masrafların OBM Türkiye tarafından karşılanacağını aktaran genel müdür Osman Taş ” Bütün masrafların tamamını kendimiz karşılıyoruz. Üzerine basarak söylüyorum, para talep etmiyoruz ve kimseye 1 kuruş para kaptırmasınlar. Sözleşme süresi 18 ay. Bu sürede eleman 18 ay boyunca yalnızca bizim yanımızda çalışır. Çalışma vizesini de bu şekilde alıyoruz. O nedenle Almanya kendisini garantiye alıyor ve bu nedenle işsizlik parası hakkı olmuyor.

Şu anda Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerden gelip 2 gün çalışıp işsizlik parası alıyorlar. Bu durum kanunen böyle. Eğer başka yerle anlaşırsa, 6 ay sonra bizden ayrılıp Türkiye’ye gelip aynı kontratını yeniden yapabilir. ” şeklinde konuştu. Türkiye’ ye gelişlerindeki en büyük etkenin de kendisinin Türk olması olduğunu belirten Taş, ülkeye döviz girdisi sağlanmasında faydası olmasını istediklerini ve maaşların % 50 kısmının Türkiye’ den yatırılacağını aktardı.

Türk Ekonomisine Katkı Sağlayacağız

Projenin Türk ekonomisine katkısından da bahseden Osman Taş “Bizim bu işimizin Türk ekonomisine katkıları da olacak. Zaten kanunen işçinin aylığının % 50’si Türkiye’ye diğeri de Almanya’ya yatacak. Zaten bu işçiler buradaki ofisimiz üzerinden girişleri yapılacağı için işsizliği de bir anlamda azaltmış olacağız. Sonuçta İŞKUR ile çalışıyoruz. Onların da bize ciddi bir katkısı var. Bu anlamda onlara da teşekkür ediyoruz “ şeklinde konuştu.

Almanya İçin İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

20 – 45 yaş aralığında her Türk vatandaşı, sağlık engeli olmadığı sürece “www.obm-turkiye.com” adresine girip başvuru formunu doldurarak müracaat edebiliyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir