Altın Tarihi Zirveyi Gördü

Altın Tarihi Zirveyi Gördü

Son bir aydır neredeyse kesintisiz yükselişini sürdüren altın son günlerde yükselişine hız verdi. Son olarak dün gece altın tarihi zirveyi gördü.. Dün gece saatlerinde dolar kurunun 6,39 TL ‘ye kadar yükselmesi ile gram altın da adeta fırlayarak 316,7 TL ile tarihin en yüksek seviyesini gördü. Bu ani yükselişin ardından döviz kurları ile birlikte gerileyen altın şu dakikalarda 286 TL ‘den işlem görüyor. Saat 14:30 itibari ile çeyrek altın 468 Lira ‘dan, cumhuriyet altını ise 1935 TL ‘den satılıyor.

Altın Tarihi Zirveyi Gördü

Geçtiğimiz haftanın son gününde dolar / TL paritesinde yatay bir seyir izlenmesine rağmen altının ons fiyatında yaşanan yükselişe paralel olarak gram altın da % 1,97 oranında artarak günü 283,2 TL ‘den kapatmıştı. Dün gece saatlerinde Asya piyasalarında işlemlerin sığ olduğu saatlerde ise dolar / TL kurunun sert hareketle yaklaşık son bir yılın zirvesini görmesinin etkisiyle gram altın da tarihin en yüksek seviyesi olan 316,7 TL ‘ye yükseldi.

Bu yükselişin ardından kurların normal seviyelerine gerilemesinin ardından gram altının fiyatı da normal seviyelerine yaklaştı. Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başladı ve 286 TL seviyesinde dengelendi. Şu dakikalar itibari ile ise 286,2779 TL seviyelerinde işlem görüyor.

Altın Tarihi Zirveyi Gördü

Çeyrek Atın ve Cumhuriyet Altını Ne Kadar ?

Bugün sabah saatlerinde dolar / TL kurunun tekrar 5,80 TL seviyelerinde dengelenmesinin ardından gerileyen gram altın, saat 14:30 itibarıyla % 1,21 yükselişle 286,15 TL ‘den işlem görüyor. Bu dakikalarda çeyrek altın 468 Lira ‘dan, cumhuriyet altını 1932 Lira ‘dan satılıyor. Altının onsu ise önceki kapanışa göre % 0,13 yükselişle 1529,10 dolardan alıcı buluyor.

Altının Onsunda 1525 Dolar Destek Seviyesi

Ekonomistler, bugün Amerika Birleşik Devletleri ‘nde Şikago Fed Ulusal Aktivite Endeksi ‘nin takip edileceğini belirtiyorlar. Bu verinin ardından yine ABD ‘den gelecek dayanıklı tüketim malı siparişleri ve Dallas Fed imalat sektörü aktivite verileri takip edilecek. Bu verilerin ardından piyasaların bugün için yönünü belirleyeceğini ifade eden analistler, teknik açıdan ons altında 1525 doların destek, 1545 doların ise direnç konumunda olduğunu ifade ediyorlar.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir