Altında Hareketlilik Başlıyor

Altında Hareketlilik Başlıyor

Altını olanlara müjdeli haber geldi. Altında hareketlilik başlıyor.. Korona virüs ile ülkece mücadele ettiğimiz son aylarda önlemler kapsamında düğün salonları geçici süreyle faaliyetlerini durdurmuştu. Düğünlerin ertelenmesi altın fiyatları üzerinde olumsuz etki yaratırken altına olan talebin gerilemesinin tüm nedeni de düğünler değil..

Altında Hareketlilik Başlıyor

Düğünlerle birlikte pek çok kişi de özel günlerini ya iptal etti ya da erteledi. Tabiki iptal edilen özel günlere kadınların altın günlerini de ilave edebiliriz. Fakat normalleşme süreci ile birlikte düğün salonlarının belirli kurallar çerçevesinde 1 Temmuz tarihinden itibaren kapılarını açacak olması, bir çok sektörde hareketlilik oluşturdu.

Yaz aylarının yani düğün mevsiminin gelmesi ile düğün sezonu da açıldı. Yatırımcılar tarafından ’güvenli liman’ olarak görülen altın fiyatlarında yaşanan artış da bu süreçte devam etti. Altına yatırım yapanlar, diğer yatırım araçlarına güvenenleri geride bırakırken altın fiyatlarında yılbaşından bu yana % 25 ’e yakın da bir artış yaşandı.

Sahte Altına Dikkat

Güvenli liman olan altındaki yükseliş sürerken piyasadaki sahte altınlara dikkat çekildi. Çoğu zaman gerçeğinden ayırt edilemeyen altın görünümlü takılar ve sahte altınlar hem vatandaşları hem de kuyumcuları zora sokuyor.

Altının ayarlarıyla oynandığını kaydeden kuyumcular, “Sahte altınlara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Vatandaş ister istemez kuyumcuya yutturabiliyor. Mümkün mertebe tanıdık müşterilerden alışveriş yapmakta fayda var. İster istemez insanların altın işi olmadığı için biraz daha gelen müşterilere hassasiyet gösterip yardımcı olmaya çalışıyorlar. Burada sahte altın alımına engel değil. O yüzden de dikkat etmelerinde fayda var. Ayarlarına bakmalarında fayda var. Vatandaşlar da gelsinler tanıdık kuyumcular varsa rahatlıkla gelip alışverişini yapsınlar. Kuyumcuya altını yazdırsınlar faturasını alsınlar. Bu şekilde vatandaşta kendini sağlama almış olabilir” ifadelerini kullandılar.

Altında Hareketlilik Başlıyor

Konuya ilişkin açıklamalar yapan deneyimli kuyumcular, “15 Mart tarihinden itibaren bizlerde zor bir süreç başladı ciddi anlamda. Düğünlerin olmaması, altınların birdenbire yükselmesi de etkiledi bizi. Ama önümüzdeki süreçte daha iyi olacağını düşünüyoruz. Biz pandemi sürecini atlatacağımızı düşünüyoruz. Düğün mevsimi de Temmuz’da başlıyor. Biraz hareket olacak diye tahmin ediyoruz. İnşallah hakkımızda hayırlısı olur” dedi.

Bugün itibari ile piyasalarda altının gram fiyatı 390 Lira, çeyrek altın 650 Lira, Cumhuriyet altını ise 2650 Lira civarında işlem görüyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Hasan Doğan

Hasan Doğan Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olup, özel bir şirkette finans danışmanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda çeşitli ekonomi yayınlarına yazarlık hizmeti de veren yazarımız uluslararası pek çok yayında da adından söz ettirmiş başarılı bir ekonomisttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir