Asgari Ücret Ne Kadar? Asgari Ücret Açıklandı mı?

Asgari Ücret Ne Kadar? Asgari Ücret Açıklandı mı?

2018 Asgari Ücret tutarı belli oldu mu? Asgari ücretli çalışanlar 2018 yılında ne kadar maaş alacaklar? Asgari geçim indirimi (AGİ) ile birlikte çalışanların net maaşları ne kadar olacak? AGİ’lere de zam gelecek mi? 2018 yılının Asgari Ücret ile ilgili tüm detayları bu haberimizde.
2018 Ocak ayı itibariyle asgari ücrette bir artış olacak ve milyonlarca çalışanın hayatından önemli değişiklikler olacak. Asgari ücretle çalışanlar ve maaşları asgari ücrete endeksli olarak artanlar bu artıştan etkilenecekler.  Bu çalışanların yanı sıra ailelerini de dikkate aldığımızda milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret tutarı Aralık ayı içerisinde netleşmiş olacak.
Asgari ücret çalışanların refahını sağlamasının yanında işverenlerin de en önemli maliyetlerini oluşturuyor. Bu anlamda karar vericilerin bir yandan çalışanların ekonomik refahını düşünürken bir yandan da işverenlerin ekonomik istikrarını düşünmek zorunda kalıyorlar. Bu da çok hassas bir denge ve çok titiz bir çalışma gerektiren bir durum elbette.
Geçtiğimiz yıl Asgari Ücret yüzde 8 oranında artırılmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısında Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Geçtiğimiz on beş yılda asgari ücret oransal bazda reel artış yüzde 83, nominal yüzde 662 oldu. 2002’de 184 TL olan asgari ücreti 1404 TL’ye yükselttik. Asgari ücretin tüm kesimlerin kazanacağı, ülkemizin koşullarına uygun bir seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Bu yıl 1.404 TL  olan asgari ücret tutarının geçtiğimiz yılda olduğu gibi bu yıl da yaklaşık yüzde 8 – yüzde 10 aralığında bir artış göstermesi bekleniyor. Toplantıda İşçi temsilcileri asgari ücret için 1800 Lira talebinde bulundular ama bu rakamın pazarlıklar sonunda 1500 – 1550 TL aralığına çekileceği tahmin ediliyor. Asgari ücretle birlikte işçilere ödenen Asgari Geçim İndirimi de zamlanacak ve işçilerin maaşlarındaki artış biraz daha yükselmiş olacak.
 
 
Şu anda asgari ücret, bekar bir işçi için brüt 1.777, 50 TL,  bu tutardan vergi ve kesintiler düştüğünde ise işçilerin eline geçen net tutar ise 1.404,06 TL olarak uygulanıyor. Blok görevlileri yani kapıcılarda ise diğer işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 1.510,87 TL olarak uygulanıyor.
Asgari ücretin şu anda işverene maliyeti ise 2088,56 TL. Bunun 1.777,50 TL’sini brüt asgari ücret, 275, 51 TL’sini SGK Primi, 35,55 TL’sini ise işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir