Asgari Ücretin Açıklanacağı Tarih Belli Oldu

Asgari Ücretin Açıklanacağı Tarih Belli Oldu

Milyonların merakla beklediği haber nihayet geldi. Asgari ücretin açıklanacağı tarih belli oldu.. Ajanslara düşen son dakika haberine göre, 7 milyona yakın çalışanın maaşının belli olacağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısının yarın saat 14.00 ‘te yapılacağı duyuruldu.. Toplantı gün ve saati bizzat tarafından duyuruldu..

Asgari Ücretin Açıklanacağı Tarih Belli Oldu

Toplantılarının ilkini 2 Aralık tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında, ikincisini 10 Aralık tarihinde Türk-İş ‘te, üçüncüsünü 17 Aralık tarihinde Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) yapan komisyon, dördüncü ve son toplantı için yine Bakanlıkta toplanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık edecek. Toplantıda, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamının Bakan Selçuk tarafından açıklanması bekleniyor.

Asgari Ücret İçin Nefesler Tutuldu

Yarın yapılacak son toplantı öncesi, hükümet, işçi ve işveren tarafından gelen açıklamalar, dikkatleri yeni asgari ücret rakamına çevirdi. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl asgari ücret sürecini Hak-İş ve DİSK ile iletişim halinde yürüten Türk – İş ‘in, bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlenen 2578 TL altındaki bir rakamı konuşmama ısrarı sürüyor.

Asgari Ücretin Açıklanacağı Tarih Belli Oldu

Asgari ücret desteğinin 2020 yılında 200 TL ‘ye yükseltilip tüm işletmeleri eşit kapsayacak şekilde devam etmesi, yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı ‘nın 2020 yılında alınmaması gibi talepleri bulunan TİSK, asgari ücrette dengelerin gözetilmesini istiyor.

TİSK, geride kalan görüşmelerde kamuoyuna bir rakam telaffuz etmemekle birlikte, Türk-İş’in 2578 TL ‘lik rakamını yüksek buluyor. Bu süreçte, işçi ve işveren tarafı kadar hükümetin tutumu da ayrı bir merak uyandırıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malezya temaslarının ardından asgari ücretle ilgili “Bakalım, son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız.” açıklaması asgari ücret görüşmelerini yeni bir boyuta taşıdı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir