Askerlik 6 Aya Düştü

Askerlik 6 Aya Düştü

Milyonlarca asker ve asker adayının merakla beklediği haber geldi ve askerlik 6 aya düştü.. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, Askeralma Kanunu teklifinde askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi. TBMM Genel Kurulu, bugün toplandı ve Askeralma Kanunu ‘nun 2 maddesi geçen hafta kabul edilirken, görüşmeler 3 ‘üncü  maddeden başladı.

Askerlik 6 Aya Düştü

Askeralma Kanunu teklifinin askerlik süresini 6 aya indiren 5. maddesi partilerin ortak önergesi ile rötuşlanarak kabul edildi. Kabul edilen madde ile birlikte; ‘Hizmet süresi erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 aydır. Hizmet sürelerini ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilir’ şeklindeki fıkrasına ‘Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamaz’ hükmü eklendi.

Bedelli Askerlik Sürekli ve Kalıcı Olacak

İstekli olanlardan Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek sayıda yükümlü, 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin olarak ödeyerek ve 1 aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar.

İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek. Yurt dışında en az 3 yıl süreyle fiilen çalışanlar, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alanlar, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuranlar dövizle askerlik hizmetinden yararlanacak. Askerlik işlemlerinin yürütülmesine ilişkin görev ve sorumluluklarını zamanında yerine getirmeyenler hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak.

Asker Kaçaklarına Müjdeli Haber

Paketten asker kaçaklarına da müjdeli haber çıktı.. Yoklama kaçakları, bakayalar, saklılar, geç iltihak bakayalara kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezası uygulanacak, kendiliğinden gelenlere her gün karşılığı 5 TL, yakalananlara ise her gün karşılığı 10 TL idari para cezası kesilecek. Askerlik şubesi başkanlıkları, idari para cezası vermeye yetkili olacak. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, 1 defaya mahsus olmak üzere ilk bedelli askerlik kurasına katılabilecekler.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir