Askerlik Düştü mü? Yeni Askerlik Sistemi Son Dakika..

Askerlik Düştü mü? Yeni Askerlik Sistemi Son Dakika..

Yeni askerlik sistemi mecliste görüşülüyor.. Peki askerlik düştü mü ? Bu hafta meclisten geçmesi beklenen yeni askerlik sistemi her kesim tarafından merakla bekleniyor. Askerlik düştü mü sorusunu birbirine sık sık soran özellikle gençler ve askerlik çağında çocuğu bulunan aileler yasanın meclisten geçmesini bekliyor. Peki yasa meclisten geçerse şu an askerlik yapmakta olan askerler terhis edilecek mi? İşte tüm merak edilen o detaylar..

Yeni Askerlik Sistemi Son Dakika.. Askerlik Düştü mü?

Ramazan Bayramı öncesinde meclisten geçmesi beklenen ancak yaşanan gecikme ile bayram sonrasına ertelenen yeni askerlik sistemi yasası TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. Daha önce detayları günceme geldiği gibi yeni sistem bakayalardan yoklama kaçaklarına, bedelli askerlikten hizmet sürelerine kadar çok geniş değişiklikleri içeriyor. Peki, yeni askerlik sistemi nasıl olacak ve ne zaman yasalaşacak? Askerlik düştü mü? 2019 Bedelli askerlik fiyatı ne kadar olacak? Yasa meclisten geçtiğinde 6 aylık süreyi tamamlayan askerler hemen terhis edilecek mi? İşte, son dakika askerlik sistemi ayrıntıları…

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Meclisten Geçecek ?

Meclis’te bu hafta gündemin ilk sırasında yeni askerlik sistemine ilişkin teklif bulunuyor. Genel Kurul, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan söz konusu kanun teklifini görüşmek üzere toplandı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan dün yaptığı açıklamada, düzenlemeyi bu hafta yasalaştırmayı hedeflediklerini belirtmişti. Öte yandan, AK Parti’nin TBMM’de gerçekleştirilen kapalı grup toplantısında, askerlik sistemini değiştiren ‘asker alma kanunu’ teklifi ile ilgili milletvekilleri bilgilendirildi.

Yeni Bedelli Askerlik Ücreti Son Dakika

İlgili kanun teklifinde öne çıkan konulardan birisi bedelli askerlik ücreti durumunda. Geçtiğimiz günler içerisinde bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Akar, 5 binden 50 bin TL’ye projeksiyon yaptıklarını ve net kararı verdiklerini söyledi.

Yasa Bu Hafta Mecliste Görüşülecek

Meclis’te bu hafta gündemin ilk sırasında yeni askerlik sistemine ilişkin teklif bulunuyordu. Genel Kurul, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan söz konusu kanun teklifini görüşmek üzere bugün toplandı ve yeni askerlik sistemini görüşmeye başladı.

Yeni Askerlik Sistemi Ayrıntıları

Teklife göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Askerlik çağı, Cumhurbaşkanı tarafından 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

Askerlik işlemlerinin yürütülmesine ilişkin görev ve sorumluluklarını zamanında yerine getirmeyenler hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak. Yoklama kaçakları, saklılar, bakayalar, geç iltihak bakayalara kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezası uygulanacak, kendiliğinden gelenlere her gün karşılığı 5, yakalananlara ise her gün karşılığı 10 TL idari para cezası kesilecek. Askerlik şubesi başkanlıkları, idari para cezası vermeye yetkili olacak.

İstekli olanlardan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü, 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kura ile seçilecek. Askerlik çağına girmeden önce yaşları değişenlerin yoklamaları, değişen yaşlarına göre yapılacak. Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri, askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak.

Yasanın yürürlüğe girdiği tarihte yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, bir defaya mahsus olmak üzere ilk bedelli askerlik kurasına katılabilecekler.

Yurt dışında en az 3 yıl süre ile fiilen çalışanlar, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alanlar, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuranlar dövizle askerlik hizmetinden faydalanacaklar.

Askerlik Düştü mü

Bakan Hulusi Akar ‘dan Yeni Askerlik Sistemi Açıklaması

Akar’ın açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde;

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin temel görevi ülkemizin, milletimizin birliğini bütünlüğünü sağlamak. Bununla ilgili yaptığımız mücadelede öne çıkan hususlar birincisi PKK, YPG, FETÖ, DEAŞ ve terör örgütleriyle mücadelemiz büyük bir başarıyla, azimle, kararlılıkla devam etmektedir. 462.000 kilometrekarelik alanda deniz kuvvetlerimiz kendilerine verilen görevi başarıyla yerine getiriyor. Bu etkinliklerimizi yürütebilmemiz için elimizde 2 husus var. Birincisi personelimiz, diğeri silah araç ve gereçleri, lojistik. 1927 yılından bu yana devam eden Askerlik Kanunu ‘muz var. Yeni bir askerlik sistemi olduğu ihtiyacı çıktı. Bütün modelleri gözden geçirdik. Milli ve tarihi değerlerimiz üzerinden hareket ettik. Olabildiğince yeni sistem. Reform diyebiliriz ama temelleri tarihimizde var.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir