Bakan Albayrak’tan Önemli Faiz Açıklaması

Bakan Albayrak’tan Önemli Faiz Açıklaması

bugün Bakan Albayrak’tan önemli faiz açıklaması geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Adım adım ekonomi” isimli toplantıya katıldı ve bu toplantıda çok önemli açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.  Bakan Albayrak ‘ın konuşmasında ekonomiye dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu önemli açıklamalardan biri de faizlerle ilgili oldu. Albayrak konu ile alakalı olarak; ” En kısa sürede faizleri ve enflasyonu tek haneli sürece indireceğiz. ” ifadelerini kullandı.

Bakanı Berat Albayrak konuşmasında şu ifadeleri kullandı; Ülkemize yönelik finansal dalgalanmalar karşısında güçlü duruş sergiledik. Türkiye sistemini çok daha güçlendiren ekonomik adımları uyguladı. Ekonomi Yeni Ekonomi Planı ‘nda ne öngördüysek ondan da iyi durumda ilerliyor.

Bakan Albayrak’tan Önemli Faiz Açıklaması

Göreve geldiğimiz günden itibaren türlü türlü sıkıntılara karşı göğüs germek zorunda kaldık. Türkiye güçlü ve istikrarlı bir liderlikle sistemini çok daha güçlendiren ekonomik altyapıya kavuştu. Dünyanın, beklenenden çok daha kısa sürede Türkiye’nin bu yaşananların üstesinden gelmesini hayretle izlemesine şahit olduk.

2019 yılının ilk çeyreğinde çok daha iyi bir büyüme rakamı geliyor. Bu yılın ilk çeyreğinde çok daha iyi performans görüyoruz. Ocak, sanayi ve perakende rakamları arttı, Şubat’ta 5 – 6 – 7 puan daha iyi durumda. Mart, Şubat’tan daha iyi. En kötü geride kaldı dememizin sebebi o. Ekonomimizi ikinci çeyrekten itibaren çok daha güçlü potansiyel büyüme sürecine taşıyacağız. Bu yılın ilk çeyreğinde büyümede çok daha iyi bir performans göreceğiz.

Faizler Tek Haneye İnecek

Seçim dönemine rağmen finansal istikrar, para ve mali politikadaki dik duruştan taviz vermedik. İhracat ve turizmde göstergeler çok olumlu. Cari fazla sürecine giriyoruz. Şubat sonu yıllıklandırılmış cari açık 17 milyar dolar olur. Ekim, kasım ve aralık aylarında yaşanan daralmaya karşın atılan adımlarla yeniden likidite sağlandı. Kredi büyümesinde toparlanma başladı. Köklü ve kalıcı dönüşüm için şu an ilk adımları atıyoruz. Şubatta kredi tarafındaki artış 43,5 milyar TL civarında. En kısa sürede faizleri ve enflasyonu tek haneli sürece indireceğiz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir