Banka Konut Kredisi Faizleri Son Durum

Banka Konut Kredisi Faizleri Son Durum

Herkesin hayali bir ev sahibi olmak ancak ev satın almak isteyenlerin en büyük şikayeti bankaların yüksek kredi faiz oranları.. Bankalar bu sorunun üstesinden gelebilmek için daha uygun faiz oranları sunacak yeni kredi ürünlerini hizmete sunuyor. Bu ürünlerin başında Enflasyona Endeksli Konut Kredisi geliyor. Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ile konut kredisi faiz oranları % 0,87 ‘ye kadar düşebilir.. İşte banka konut kredisi faizleri son durum..

Banka Konut Kredisi Faizleri Son Durum

Bu hafta Ziraat Bankası tarafından duyurulan enflasyon endeksli kredi adımına, Halkbank ve Vakıfbank da katıldı. Halkbank ‘ın Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ‘nde faiz oranları, müşteri tercihine göre her 6 ay veya yılda bir otomatik olarak güncellenecek. Güncelleme döneminde, bulunulan aydan bir önceki ayda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) yıllık yüzde değişim oranına banka tarafından sözleşmede belirlenen marj oranı eklenerek geçerli faiz oranı belirlenecek.

Enflasyona Endeksli Konut Kredi ‘lerinde kredi için bankalar müşterileri koruyan bir azami faiz oranı belirleyecek. Kredi faiz değişim dönemlerinde belirlenecek yeni faiz oranı azami faiz oranını aşamayacak. Enflasyona Endeksli Konut Kredisi kullanan ve kredisini erken ödemek isteyenler “erken ödeme tazminatı” ödemeyecek.

Endeksli Konut Kredisi Avantajları

Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre enflasyonda 2020 hedefleri tutturulursa 250 bin TL’lik 10 yıllık konut kredisinde aylık taksit oranı bin 600 TL azalacak, yaklaşık 150 bin TL’lik faiz ödemesi ise cepte kalmış olacak.

Yeni kredi paketinden yararlanacak vatandaşların kullanacağı konut kredisinde faiz oranları isteğe bağlı yılda 3 defa 3, 6 ve 12 aylık periyotlar halinde yıllık TÜFE ortalamaları baz alınarak belirlenecek ve enflasyondaki harekete göre değişkenlik gösterecek.

Mevcut enflasyon oranın üzerine banka tarafından sadece 0,19 marj konulacak ve net faiz oranı bu şekilde kredilere yansıtılacak.

Krediler İçin Azami Faiz Oranı Belirlenecek

Her üç banka da bu ürünlerden yararlanmak isteyen kredi müşterilerini korumaya yönelik azami faiz oranlarının yer aldığı bir sözleşme imzalatacak. Enflasyondaki değişimlere yönelik ortaya çıkacak faiz oranı bu seviyeyi aşamayacak. Enflasyon bazlı sistemde yapılacak erken ödemelerde tazminat da alınmayacak..

Şu Anki Enflasyonla Piyasa Faizinden Daha Yüksek

250 bin TL’lik 10 yıl vadeli konut kredisinde aylık faiz oranı Ziraat Bankası’nda yüzde 1,55 iken bu oran Vakıfbank’ta yüzde 1,79 seviyesinde bulunuyor. Mevcut enflasyon verisi göz önünde bulundurulup banka marjı ile yapılan hesaplamada ortaya aylık bazda yüzde 1,55 civarında olan konut kredi faizinin üzerinde bir oran çıkıyor.

Enflasyon Tahminine Göre Daha Avantajlı

Ancak son açıklanan enflasyon verilerine göre TÜFE yıllık bazda yüzde 18,71’e geriledi. Beklenti ise enflasyonun kademeli düşüş eğilimini sürdürerek yıl sonunda yüzde 14,6’ya, 2020’de 8,2’ye 2021’de ise 5,4’e kadar gerileyeceği yönünde…

Merkez Bankası’nın da beklentileri göz önünde bulundurulduğunda aylık yüzde 1,55 ile çekilen 10 yıl vadeli kredide oran sürekli sabit iken öte yandan enflasyonun yakın vadede beklentiler doğrultusunda yıllıkta yüzde 14,6’ya düşmesi halinde aylık bazda oran 1,2’lere gerileyecekken bu oran 0,19’luk marj ile yüzde 1,4’e çıkacak. Bu rakam şayet 2020 hedefleri tutturulursa yüzde 0,87’lere kadar inmiş olacak..

Söz konusu paket üzerinden kredi kullanmış vatandaşlar istemeleri halinde enflasyon bazlı krediden hic bir şart olmadan çıkarak sabit oranlı konut kredisine de geçiş yapabilecek.Bu ürünle satın alınacak konutun yüzde 80’ine kadar kredi, 120 aya kadar da (10 yıl) vade belirlenebilecek..

Banka Konut Kredisi Faizleri Son Durum

Aylık Taksitler 1600 TL Düşüyor

Bu formülde ise bugün enflasyon bazlı kredide aylık % 1,75 ‘e denk gelen faiz oranı ile 10 sene vadeli 250.000 Lira kredi çekildiğinde aylık ödeme 4 bin 998 TL ve toplam faiz 350.000 Lira olurken bu oranın tahminler doğrultusunda kademli % 1,2 ‘lere inmesi halinde aylık ödeme 1000 Lira birden düşerek 3942 Lira ‘ya  (Toplam faiz 127.000 Lira düşüşle 223.000 Lira’ya iniyor) % 0,87 ‘de ise aylıkta 3365 Lira ‘ya (Toplam faiz yaklaşık 200.000 Lira düşerek 153.000 Lira’ya kadar geriliyor) inmiş oluyor..

150 Bin Lira Vatandaşın Cebinde Kalabilir

Sabit ödemeli kredide ise aylık % 1,55 olarak uygulanan faiz oranı ile 10 sene vadeli 250.000 Lira çekildiğinde % 2 erken kapatma tazminatı verilerek kapama yapılmaması halinde 10 yıl boyunca aylık taksit 4602 Lira toplam faiz ise 302.000 Lira oluyor. Bu da 2020 için öngörülen enflasyon oranları ile yan yana konulduğunda 150.000 Lira’nın cepte kalabileceği anlamına geliyor..

Bankaların Enflasyona Endeksli Konut Kredisi hamlesi ile vatandaşlar 150 bin Lira ‘ya kadar avantaj elde edebilecekler. Önümüzdeki yıl için beklenen 2020 enflasyon oranı yakalanabilirse kredi faizinin % 0,87 ‘ye kadar gerilemesi mümkün olabilir. Peki şu anda bankaların en düşük konut kredisi faizi ne kadar? İşte bazı bankaların güncel konut kredisi faiz oranları;

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranlarına göz attığımızda şu anda Vakıfbank konut kredisi faiz oranının aylık % 1,55 olduğunu görüyoruz.

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı

Halkbank güncel konut kredisi faiz oranı aylık % 1,65..

İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı

İş Bankası’nın en güncel kredi kampanyasına göre şu anki konut kredisi faiz oranı aylık % 1,72..

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir