Banka Kredi Faizleri Düşer mi ?

Banka Kredi Faizleri Düşer mi ?

Son dönemde bankalar nezdinde yaşanan önemli gelişmeler ve kredi erişiminin kolaylaştırılması hamleleri vatandaşlarda “Banka Kredi Faizleri Düşer mi ?” sorusunu gündeme getirdi. Özellikle son birkaç haftada kamu bankalarının başını çektiği pek çok banka önemli kredi kampanyalarını duyurdu. Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasından takibe düşmüş kredilerin ödenmesine kadar pek çok alanda uygun koşullar sağlanıyor.

“Banka kredi faizleri düşer mi ?” sorusuna ekonomi alanında yaşanan son gelişmelerle sizler için cevap bulmaya çalışacağız. Tabiki uzmanların görüşlerine de yer vermeden olmaz…

Banka Kredi Faizleri Düşer mi ?

Türkiye ekonomisi 3D olarak adlandırılan (dengelenme, disiplin ve dönüşüm) süreci içerisinde önemli bir performans gösteriyor. Hızla inişe geçen enflasyon oranları, önemli oranda bir gerileme gösteren döviz kurları, azalan cari açık rakamları, yükselişe geçen ve geçtiğimiz haftayı 100 binin üzerinde kapatan borsa ve düşen borçlanma faizleri olumlu olan verilerden.. Elbette daha Türkiye ekonomisinin alması gereken çok yol var ancak bu olumlu ve yüz güldüren veriler pek çok doneyi de bizlere veriyor.

İlk olarak kamu bankaları öncülüğünde başlatılan ve özel bankaların da katılımı ile yaygınlaşan konut kredisinde faiz indirimi kampanyası kapsamında aylık % 0,98 faiz oranı olanağı sağlandı. Konut kredisi kullanımının cazip hale getirilmesi ve ev sahibi olmak isteyenlere avantaj sağlanmak amacı ile başlatılan kampanya konut sektörüne hareket kazandırdı.

Bunun hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan ve hemen ardından Ziraat Bankası tarafından detayları açıklanan Kredi Kartı Borçlarını Yapılandırma Kredisi vatandaşlara büyük kolaylık sağladı. Kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlar bu kampanya kapsamında borçlarını çok uygun koşullarla yapılandırma olanağına kavuştu. Ziraat Bankası’nın bu kampanyasının ardından Halkbank ve Vakıfbank da kampanyaya katılarak yapılandırma imkanı sağladı. Bu kampanyaların detaylarını sizlere aşağıdaki haberlerimizde duyurmuştuk. Kampanya detaylarını şu haberlerimizden inceleyebilirsiniz;

Ziraat Bankası’ndan Kredi Kartı Borç Yapılandırma Açıklaması

Halkbank’tan Kredi Kartı Borcu Olanlara Kredi Fırsatı

Kredi Kartı Borçlarını uygun koşullarla yapılandırma fırsatı vatandaşın cebini rahatlatırken bu kez kamuoyunda kredi borçları ve takibe düşmüş kredi borçları için de yapılandırma talebi gündeme geldi. Bu talebe de kayıtsız kalmayan Vakıfbank, kampanya kapsamında eski kredileri ve takibe düşmüş ödenemeyen kredileri de yeniden yapılandıracağını duyurdu. Bu kampanyayı sizlere Vakıfbank Kredileri Yapılandıracak Faizleri Silecek başlıklı yazımızla duyurmuştuk.

Bütün bu gelişmelerin ardından son olarak esnaf ve KOBİ’lerin elini de rahatlatacak kredi kampanyaları da hükümet yetkileri tarafından duyuruldu. Kobi Değer Kredisi adı ile başlatılan KOBİ’lere özel kredi kampanyasına 13 banka katıldı. Bu kampanya ile KOBİ’ler nakit ihtiyaçları için anlaşmalı 13 bankadan birine başvurarak 6 ay ödemesiz kredi kullanabiliyor. Kampanyanın uygulaması geçtiğimiz hafta başladı ve kampanya oldukça fazla ilgi görüyor.

Halkbank’tan Sıfır Faizli (Faizsiz) 100 Bin Lira Kredi Müjdesi

KOBİ’lere Özel KOBİ Değer Kredisi Duyuruldu

6 Ay Geri Ödemesiz Kobi Değer Kredisi Şartları

Borsa Yükseliyor, Döviz Düşüyor

Ekonomi alanında olumlu gelişmeler bu kadar da sınırlı değil. Geçtiğimiz haftalarda ülkemize yabancı sermaye girişi önemli bir ivme kazandı. Ülkemizde 2013 yılı Kasım ayından sonra giren en yüksek yatırım tutarı kayıtlara geçti. Buna paralel olarak Borsa İstanbul önemli miktarda yükselerek geçen haftayı uzun bir aradan sonra 101.000 seviyesinin üzerinde kapattı.

Ayrıca yine yönünü aşağı çeviren döviz kurları da yüzleri güldürdü. Dolar 5,24 TL ‘ye kadar düştü ve haftayı 5,26 ‘dan kapattı. Euro ise haftayı 6,01 TL ‘den sonlandırdı.

Banka Kredi Faizleri Ne Olacak ?

Aslına bakarsanız 2019 yılı başından bu yana kredi faizleri yavaş da olsa gerilemeye devam ediyor. Hem konut kredilerinden hem de İhtiyaç Kredileri / Tüketici Kredileri nezdinden kredi faizleri düşmeye devam ediyor. İhtiyaç kredilerinde kredi faizlerinin % 2 ‘nin de altına inerek % 1,99 – % 1,98 bandına gerilediğini kolayca görebiliyoruz.

Ancak bu konuda daha detaylı bilgi almak için bu işin içinde ve uzman olan Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan’a kulan verdik. Bakın Özcan kredi faizleri konusunda neler söylüyor.. Özcan diyor ki “Hiç kuşkunuz olmasın faizler düşecek. Çünkü Türkiye süratle toparlanıyor, düzeliyor. 2018 yılı zor bir yıl oldu. Ama saldırılar püskürtüldü, türbülanstan tamamen çıkmış durumdayız. Makro veriler bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. İnanıyorum ki 2019 yılı bir toparlanma restorasyon yılı olacak.

2019 yılı sonunda enflasyonun çok ciddi düşüş göstereceği kanaatindeyim. 2020 yılında Türkiye yine eskisi gibi hızla büyümeye devam edecek. Türkiye’nin geleceğine ve gücüne güvendiğimiz için bu kampanyalara büyük bir cesaretle giriyoruz. Çok yakında bizim haklı çıktığımızı göreceksiniz.”

Malumunuz Vakıfbank geçtiğimiz günlerde kredi kartı, kredi ve takipteki kredi borçlularına yönelik kampanyalar başlattı. Ayrıca KOBİ’lere yönelik değer kredisinin de en büyük katılımcılarından biri oldu. Yeni kampanyalar da yolda. Özcan bu kampanyaların kamu bankalarına yük olduğu yönündeki eleştirilere “Bu bize külfet değil, nimet. İcra, avukat masrafları bir yük, parayı cebimize koymamamız bir yük. Biz bu yükten kurtulmuş oluyoruz. Hem biz hem müşteri memnun olacak. Hem de ekonomi rahatlayacak.”

Kredi kartlarında özel bankaların da çalışma yapacağını düşündüğünü söyleyen Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, “Biz kredi kartı borçlularına böyle bir kapı açıyoruz. Onlar da bu imkânı sunmazsa müşteri kaybedecekler. Yapmalılar çünkü toplumun yararı söz konusu. Tavsiye ederim. Biz kamu bankaları olarak elimizi taşın altına koyduk. Böyle dönemlerde güç birliği şarttır. Türkiye’nin gücüne ve geleceğine inanmak lazım” diyor.

Kredi Faizleri Düşecek

Bu önemli açıklamalar ve elimizdeki verileri dikkate aldığımızda görüyoruz ki piyasalar bankalara kredi faizlerini aşağı indirmesi için baskı yapıyor. Aslında buna baskı da demek doğru değil. Kredi faizlerinin düşmesi bankalar için de daha fazla kar ve avantaj anlamına geliyor. Bu da bize kredi faizlerinin düşeceğini gösteriyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir