Banka Kredi Sicil Affı Son Dakika – 2020

Banka Kredi Sicil Affı Son Dakika – 2020

Banka Kredi Sicil Affı Son Dakika – 2020.. Son dakika… Son günlerde hem bireylerin hem de işletmelerin en çok bekledikleri yasal düzenlemelerin başında kredi sicil affı düzenlemesi geliyor. Geçtiğimiz gün Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü ‘nde düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı ‘nın ardından bir basın toplantısı düzenleyerek, virüsün etkilerini azaltmak adına alınan ekonomik tedbirleri açıklamıştı.

Banka Kredi Sicil Affı Son Dakika – 2020

Konuya ilişkin basın toplantısında alınan önlemler arasında kredi ve kredi kartı borçlarının ertelenmesi ve kredi kullanımının kolaylaştırılmasına dair de adımlar yer aldı. Tüm bu adımların ardından önce kamu bankaları, ardından da özel bankalar birbiri ardına açıklamalar yaparak kredi borçlarını ertelediler. Yeni kredi kullanımına ilişkin kolaylıklar da sağlayan bankalardan bazıları vatandaşın kredi kartı borçlarını da öteleyeceğini duyurdu.

Bu gelişmeler sonrasında uzun bir zamandır çok büyük bir kitle tarafından beklenen kredi sicil affı konusunda da bir adım atılıp atılmayacağı merak konusu oldu. Çeşitli nedenlerden dolayı kredi ya da kredi kartı borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar ” sicil affı çıktı mı “ gibi sorulara yanıt aramaya başladılar. Peki, banka kredi sicil affı 2020 çıktı mı? Sicil affı kimleri kapsıyor? Sicil affı Resmi Gazete’de yayımlandı mı? İşte o merak edilen soruların cevapları..

2020 Banka Kredi Sicil Affı Çıktı mı ?

TBMM Genel Kurulu ‘nda ekonomi alanında düzenlemeler içeren ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ nin görüşmelerine devam edilecek.

Teklife, Corona Virüs ile mücadele kapsamında yeni maddelerin ekleneceği belirtildi. AK Parti ‘nin muhalefet partileriyle yaptığı görüşmeler sonunda kanun teklifine eklenecek maddeler arasında kısa çalışma ödeneğine ilişkin düzenleme yer alacak. Buna göre İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yapılacak değişiklikle çalışanlarda aranan prim gün ödeme süresinin 600 günden aşağıya çekilmesi öngörülüyor..

Banka Kredi Sicil Affı Son Dakika - 2020

Yine teklife eklenecek madde ile karşılıksız ve sahte çekten hapis cezası alanlara 3 yılda borcunu ödeme imkanı verilecek. Borçlu tanınan sürede borcunu ödemezse hapis cezası yeniden gündeme gelecek. Çek sahibi, tutarın en az % 10 ‘unu hemen, kalanını 3 yıl içinde ödeyecek..

Kredi borcu yüzünden kara listeye giren kişi ve firmalar için de ” sicil affı “ nın teklife eklenmesi bekleniyor. Düzenleme ile kara listeye girenlerin bankalardan kredi çekmelerinin önünü kesen hukuki engellerin kaldırılması öngörülüyor.. Son gelişmeleri sitemizden duyurmaya devam edeceğiz..

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

1 Comment

  1. 26/03/2020 tarihinde 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 48. maddesinde 5834 sayılı kanunda değişiklik yapıldı ve geçici maddeler eklendi. Kanun yayımlandığı gün yürürlüğe girdi. Ancak bankalar kendilerine böyle bir resmi yazının gelmediğini söylüyor. Bu konu binlerce vatandaşı ilgilendiriyor .

    Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir