Banka Kredileri ile Dolar Kuru İlişkisi

Banka Kredileri ile Dolar Kuru İlişkisi

Son dönemde döviz kurları oldukça hareketli.. Döviz kurları, özellikle de dolar kuru bir yükseliyor bir düşüyor tabiri caizse.. Bu dalgalanma dönemlerinde en çok merak edilen konu ise banka kredileri ile dolar kuru ilişkisi.. Dolar kuru artarsa bankaların kredi faizleri artar mı ya da dolar kuru düşerse bankaların kredi faizleri düşer mi? İşte dolar ile kredi faizleri arasındaki o ilişkinin detayları..

Banka Kredileri ile Dolar Kuru İlişkisi

Banka kredileri ile dolar kuru bağlantısı her zaman merak edilir.. Peki bu ikili arasında doğruda bir ilişki söz konusu mu? Teknik olarak kurlar yükselince kredi faizleri de artar mı ? İşte merak edenler için kısa bir durum değerlendirmesi..

Aslında bu kıyaslamayı dolar olarak yapmak başlı başına bir yanlış. Ancak sadece dolar değiş döviz kurları yani ülkenin para biriminin diğer para birimlerine karşı değer kazanması ya da değer kaybetmesi olarak konuyu ele alabiliriz. Bu nedenle de konuyu daha geniş çerçevede ele alıp sadece dolar kuru değil döviz kurları olarak ele alacağız..

Genel anlamda baktığımızda döviz kurlarının ani hareketleri doğrudan banka kredilerini etkilemiyor. Ancak uzun vadede bankaların borçlanma maliyetlerini artıracak pek çok piyasa hareketine neden olacağı için bu etki söz konusu olacaktır. Olayı biraz daha derinlemesine incelemek gerekirse;

Döviz Kuru, Enflasyon ve Faizler Birbirine Bağlı

Ekonomik anlamda döviz kurlarındaki ani hareketler enflasyonu da etkilemektedir. Özellikle ülkemizde başlıca gider kaynaklarımızdan olan enerji maliyetlerinin dövize bağımlı olması bu etkiye en büyük nedenlerdendir. Artan döviz kurları bu maliyetleri dolayısı ile de pek çok ürünün maliyetini artıracağından enflasyona da sebep olacaktır. Tam tersine kurlardaki düşüş ise olumlu olarak piyasalara yansıyacaktır.

Döviz kuru ve enflasyonun artış göstermesi ise ülkede bir ekonomi sorunu olduğunu gösterecektir. Bu da ülkeye yurt dışından para girişini azaltacak hatta ülkeden yabancı sermayenin kaçmasına sebep olacaktır. Merkez Bankası da bu gelişme sonrasında büyük olasılıkla kredi faizlerini yükseltecek ve ülkeye para girişi sağlamak isteyecektir.

Merkez Bankası tarafından artırılan faizler ise bankaların mevduat faizlerinde de kredi faizlerinde de faiz artışına neden olacaktır. Yani bankalar daha yüksek faiz oranları ile mevduat toplamaya çalışacak, ancak kredi kullandırırken bu kadar iştahlı olmayacaktır. Bu da kredi faizlerinin yüksek tutulması anlamına gelmektedir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir