Banka Kredileri ‘nde İndirim Zamanı

Banka Kredileri ‘nde İndirim Zamanı

Bankaların kredi faizleri uzun zamandır oldukça  yüksek.. Bu nedenle de kredi kullanımları dikkat çekici şekilde azalma göstermişti. Özellikle de Konut Kredisi Faizlerinin yüksel olması nedeni ile sektör oldukça yavaşlamıştı. Merkez Bankası tarafından 4,5 yıl gibi uzun bir sürenin ardından 425 baz puan faiz indirimi yapılmasının ardından tüm gözler kredi faizlerine çevrildi. Şimdi banka kredileri ‘nde indirim zamanı..

Banka Kredileri ‘nde İndirim Zamanı

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevden alınan eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ‘nın yerine getirilen Murat Uysal başkanlığında ilk toplantı gerçekleştirildi. Yeni Başkan Murat Uysal’ın başkanlığında toplanan TCMB Para Politikası Kurulu her kesimin merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

PPK toplantısından politika faizinin 425 baz puan düşürülerek % 19,75 seviyesine çekilmesine karar verildi. Bu kararın ardından baankaların da kredi faizlerini indirmesi beklentisi öne çıktı. Bu kararla faizleri aylık bazda % 3 ‘e yaklaşan konut kredileri başta olmak üzere tüm kredi çeşitlerinde faiz indirimi yapılması bekleniyor.

Faiz İndirimleri Tüm Sektörleri Canlandıracak

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indiriminin ardından bankaların borçlanma maliyetleri de düştü. Bunun da kredi faiz oranlarına olumlu yönde yansıyarak kredi faiz oranlarının düşmesi bekleniyor. Kredi faiz indirimleri ile başka konut sektörü olmak üzere otomotiv ve diğer tüm sektörlerde canlanma bekleniyor.

Konut Kredisi Faizleri Halen Çok Yüksek

2018 yılı Eylül ayında Merkez Bankası’nın faizi 625 baz puan artırarak 24,00 puana çıkarması sonrasında konut kredisi faiz oranları da % 3 seviyesine kadar yükselmişti. Konut kredisi haricinde tüketici kredileri faiz oranları da % 2,40 seviyesinin üzerini görmüş durumda idi. Taşıt kredisi faiz oranları ise oran % 2,75 ‘e ulaşmış durumda.

Bu yüksek kredi faiz oranları ise geri ödenecek tutarların yüksek olması sebebi ile vatandaşların temkinli olmasına ve ihtiyaçlarını ertelemesine neden oldu. Böylece piyasalar daraldı, konut ve otomotiv başta olmak üzere pek çok sektörde daralma gözlemlendi.

Banka Kredileri'nde İndirim Zamanı

Satışlar Yüzde Elli Oranında Azaldı

Kredilere uygulanan yüksek faiz oranları sebebi ile Türkiye genelinde konut satışları 2019 yılı Haziran ayında 2018 yılı Haziran ayına göre % 48,6 oranında azalarak 61.355 oldu. Döviz kurlarının da etkisi ile otomobil satışlarında ise Haziran ayı sonunda % 45,2 azalış kaydedildi.

Kredi Faiz Oranları Düşecek, Ekonomi Canlanacak

TCMB tarafından gerçekleştirilen faiz indiriminin ardından piyasalarda kredi faiz oranlarının da hızlıca gerileyeceği beklentisi oluştu. Beklentilere göre Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek faiz indirimlerinin kademe kademe devam edecek olması bankaların kredi faiz oranlarının da uzun vadede önemli oranda gerileyeceğini gösteriyor.

Kredi faiz oranlarının düşmesi vatandaşların erteledikleri ihtiyaçlarını satın alacakları ve ekonominin canlanacağı anlamına geliyor. Uzun vadede özellikle konut satışlarının canlanması, otomobil satışlarının ise hız kazanması bekleniyor. Ticari kredilerin faiz oranlarında yaşanacak gerileme ise yatırım ve istihdama önemli destek sağlayacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir