Bankacılık Yasası Değişiyor

Bankacılık Yasası Değişiyor

Banka kurucusu olabilmek için gerekli şartlar arasına, Terörle Mücadele Yasası kapsamındaki suçlardan hüküm giymemiş olmak ekleniyor. Tabela banka kurulması yasaklanıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Bankacılık Yasası’nda değişiklik yapılması için yasa tasarısı taslağı hazırladı. Yirmi maddelik taslak, banka kuruluşundan işleyişe kadar birçok yenilik getiriyor.

Finansal holding şirketi kurulmasını teşvik eden taslakla bankalara maliyet azaltıcı kolaylıklar sağlanıyor. Bankalar, mevduat veya katılım fonu toplama ve kredi açma hizmetlerini BDDK izniyle, bunlar dışındaki hizmetleri ise BDDK izni olmadan dışarıdan yaptırabilecek.

Bazı yabancı bankaların otel odalarında kurulan ofislerle mevduat topladığı bilgilerinin ardından bu konuda incelemeler yapan BDDK, taslakla ‘tabela banka’ kurulmasını da önlüyor. Yasaya, “Türkiye’de herhangi bir hizmet birimi olmayan ya da tam gün çalışan personel istihdam etmeyen bir banka kurulamaz” hükmü ekleniyor.

ÖDENMİŞ SERMAYE 60 MİLYON YTL’YE ÇIKIYOR
Bankaların kuruluş şartlarında aranan ödenmiş sermaye tutarı, 60 milyon YTL’ye çıkarılıyor. BDDK’nın elde edeceği sır niteliğindeki belgelerin ise ceza soruşturması ve kovuşturması kapsamında savcılıklar ve ceza mahkemeleri dışında hiçbir kişi, kurum ve kuruluşa verilmemesi esası getiriliyor.

Banka kurucularında aranacak şartlara bir hüküm daha ekleniyor ve Terörle Mücadele Yasası kapsamındaki suçlardan veya bu suçlara iştirakten hüküm giymemiş olma şartı getiriliyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir