Bankada Parası Olanlara Önemli Fırsat

Bankada Parası Olanlara Önemli Fırsat

Bankada Parası Olanlara Önemli Fırsat.. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ‘nın “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliği” nde değişiklik yapıldı. Bu değişiklik ile bankada parası olanlar faizlerde meydana gelecek değişikliklerden yararlanıp daha çok getiri sağlayabilecekler.

Bankada Parası Olanlara Önemli Fırsat

Parasını 3 ay ve daha uzun vadelerde bankaya koyanlar, faiz oranlarında ya da kar payı oranlarında meydana gelen değişikliklerden yararlanamıyordu. Bu da yükselen faiz oranlarının uzun vadede kazanç kaybına sebep olması anlamına geliyordu. Merkez Bankası bugün yayınladığı yeni tebliğ ile bankalarda parası olanlara müjdeli haberi verdi.

Türk Lirası mevduatta 3 ay ve daha uzun vadeli, yabancı para mevduatta ise 6 aydan uzun vadeli mevduatlar için değişken faiz oranı uygulanabilecek. Değişken faiz oranı, TL mevduatta 3 ay ve daha uzun vadeli, yabancı para mevduatta 6 aydan uzun vadeli mevduatlar için uygulanabilecek.

İşte Merkez Bankasının O Tebliği

Buna göre,  9 Aralık 2006 tarihli ve 26371 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğ (Sayı: 2006/1)’in 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasının ilk cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirildi:

“Değişken faiz oranı, Türk lirası mevduatta 3 ay ve daha uzun vadeli, yabancı para mevduatta 6 aydan uzun vadeli mevduatlar için uygulanabilir.”

Merkez Bankası’nın bu tebliği 22 Nisan 2019 tarihinden geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir