Bankalar Birliği’nden Önemli Açıklama

Bankalar Birliği’nden Önemli Açıklama

Türkiye ekonomisi hakkında sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. Türkiye ekonomisine ilişkin bankalar Birliği’nden önemli açıklama geldi. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, “Makro göstergelerde güçlü bir dengelenme var. Öncü göstergeler de baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor.” ifadelerini kullandı.

Bankalar Birliği’nden Önemli Açıklama

JW Marriott Otel ‘de düzenlenen “Reel Sektör ile Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme 13. Toplantısı ‘nda Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın tarafından önemli açıklamalar geldi. Aydın, piyasaların sakinleştiğini, her şeyin beklentiler doğrultusunda olduğunu ifade etti. Faiz oranlarının düştüğüne, döviz kurunun daha stabil seyrettiğine dikkat çeken Aydın, ekonomiye ilişkin açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“Enflasyon beklenenden daha iyi bir durumda. Makro göstergelerde güçlü bir dengelenme var. Bütçede, cari açıkta bunların hepsini görüyoruz. Bunlar, gerek reel sektöre gerek bize daha iyi bir faaliyet ortamının olduğunu gösteriyor. Daha iyi bir faaliyet ortamında öncü göstergeler de baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor. Reel sektör ve onu desteklemek için bankacılık sektörü baharın ivedice gelmesi için dün olduğu gibi bugün ve yarın da üzerine düşeni yapacaktır. Bankacılık sektörü güçlüdür, deneyimlidir. Bunu Türkiye’yi büyütenlerle paylaşmaktan haz ve mutluluk duyuyoruz.”

Finansman Erişimi Canlı Tutulmalı

Toplantıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da söz alarak “Tarihimizde bir ilki yapıyoruz. Reel ve finans sektörü hep beraber Anadolu’yu dolaştık. Aslında bu bizim, birbirimizin ayrılmaz bütünü olduğumuzun en güzel somut göstergesiydi.” dedi.

Banka genel müdürleri ve yardımcılarının bu kapsamda sahaya indiklerini, reel sektör ve bankacıların “aynı masada” olduğuna dikkati çeken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu aslında birbirimizi daha iyi anlayacağımızı, geleceğimiz açısından da umut verici bir gelişme olduğunun en somut göstergesi. Ortak çözümleri hep birlikte geliştiriyoruz. Yine bu sıkıntılı süreci de birlikte atlatacağımızın en somut göstergesi. Biz aynı geminin içindeyiz. Eğer reel sektörde sıkıntı olursa finans sektöründe sıkıntı olur, finans sektöründe sıkıntı olursa reel sektörde sıkıntı oluyor. Onun için de finansmana erişimi açık tutmamız lazım.” şeklinde konuştu.

Buna benzer sıkıntıların, 25 yıldır yaşandığını ve aşıldığını da ifade eden Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bunu da aşmasını biliyoruz. Türk özel sektörü olarak biz geleceğimizden ümitliyiz. Bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak. Çıkarken biraz zorlanırız, inerken hızlanırız. Şimdi bankalarımız ve hükümetimizin destekleriyle beraber bu sıkıntılı dönemi aşma noktasına geldik. Bundan sonra inşallah önümüz daha açık olacak. Biz ülkemize güveniyoruz, gelecekte ülkemiz bugünkünden daha iyi olacak.” dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir