Bankalar Günde 5 Milyar Lira Kredi Veriyor

Bankalar Günde 5 Milyar Lira Kredi Veriyor

Bankalar günde 5 milyar Lira kredi veriyor. Kredilerde şubatta başlayan artış, Mart ayının ikinci yarısında hız kazandı. Hem bireysel kredilerde hem de işletme kredilerinde gözle görülür bir büyüme gerçekleşti. Bankacılık sektörü son 5 iş gününde 25 milyar Lira kredi kullandırdı.

Bankalar Kredileri Artırıyor

Ağustos ayında yaşanan kur saldırısının ardından Türkiye ekonomisi, Yeni Ekonomi Programı (YEP) çerçevesinde dengelenme sürecine girdi. Bu süre zarfında kredi musluklarını kapatan bankacılık sektörü, Şubat ayında başladığı kredilendirme hamlesine Mart ayında da devam etti. Hatta Mart ayının 2. yarısında krediler önemli ölçüde hız kazandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 19 Mart tarihinde 1 trilyon 475 milyar TL olan Türk Lirası kredi hacmi, 26 Mart tarihinde 1,5 trilyon Lira ‘ya dayandı.

Kredilerde Önemli Artış

Türkiye ekonomisine 5 iş günü içerisinde 25 milyar TL kredi desteği sağlayan bankacılık sektörünün, bu süreçte günlük ortalama kredi artış miktarı 5 milyar TL ‘ye ulaştı. Aynı dönemde, kurdaki artışın döviz kredilerini tutar olarak yükseltmesinin de etkisiyle, toplam kredi hacmi 30 milyar Lira artarak 2 milyar 489 milyar TL ‘ye çıktı. Şubat ayı sonuna göre TL krediler 37 milyar TL artarken, kredi hacmindeki toplam yükseliş ise 70 milyar TL ‘ye ulaştı.

Batık Kredilerde Artış Yok

Bankacılık sektörü, kredi hacminde gaza basarken bir sevindirici haber de batık kredilerden geldi. Özellikle uluslararası finans kuruluşlarının olumsuz değerlendirmelerinde öne çıkan takipteki kredilerde, beklenen artış yaşanmadı. Bankacılık sektörünün Şubat ayı sonunda 104 milyar Lira olan batık kredi tutarı, 26 Mart tarihi itibarıyla 105 milyar TL ‘de kaldı. Kredi hacminin 70 milyar Lira arttığı bu dönemde, takipteki kredilerdeki artış 1 milyar TL düzeyinde kaldı.

Kredi Faizleri Düşüyor

31 Mart tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlere bir hafta kala gerçekleştirilmeye çalışılan kur saldırısını önlemek amacıyla likiditenin kısılması sonucu geçen hafta azda olsa yükseliş yaşanmasına rağmen, kredi faizleri makul seviyelere yaklaştı. Konut kredisinde 26 Ekim 2018 tarihinde % 29,2 ‘yi geçen yıllık faiz, 22 Mart 2019 tarihinde % 17,15 ‘e gerilediği görüldü. İhtiyaç kredisinde de 5 Ekim tarihinde % 39 ‘u aşan faiz oranları, 22 Mart 2019 tarihinde % 23,2 ‘ye düştü. Yine ticari kredilerde de yüzde 38,3 ‘e kadar yükselen faizler, % 22,5 ‘e kadar düştü.

Seçimin Ardından Toparlanma Hız Kazandı

Hükümetin finansmana erişimi güçlendirmek için attığı adımlar sonrası ekonomideki toparlanma, kredileri de artırdı. Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde başlatılan KOBİ Değer Kredisi uygulaması, konuttaki faiz indirimleri ve bankaların yurt dışından finansman sağlamada sorun yaşamaması, sektörün iç piyasaya da kredileri artırmasını sağladı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir