Bankalar Kredi Borçlarını Siliyorlar

Bankalar Kredi Borçlarını Siliyorlar

 
.
13 Mayıs 2014′te Türkiye’nin Manisa ilinin Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen kömür ocağında meydana gelen patlama ile hepimizin yüreğine ateş düştü.. Yüzlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz bu acı olayın ardından bankalar da bu felakette hayatını kaybeden veya yaralanan yurttaşlarımıza yardım ellerini uzattıklarını duyurdular…
.
13 Mayıs’taki büyük acımızdan sonra bankalar da acılı ailelere destek olmak amacı ile kazada hayatını kaybeden ya da yararlananların tüm kredi ve kredi kartı boçlarını sileceklerini ya da erteleyeceklerini duyurdular.. İşte bankalardan Soma faciasına ilişkin yapılan açıklamalar…
.
ING Bank: Hayatını kaybeden müşterilerinin kredi kartı dahil tüm bireysel kredi borçlarının silindiğini açıkladı. Ayrıca tüm bireysel müşterilerinin kredi kartı borçlarını 3 ay erteledi. Banka basın bilgilendirme notu ile kampanyasını duyurdu.
.
Akbank: Hayatını kaybeden müşterilerinin borçlarının silineceğini açıkladı. Yaralı müşteriler için ise borç yapılandırılması yapılacağını bir basın bülteni ile duyurdu.
.
Garanti Bankası: Hayatını kaybedenlerin tüm borçlarını sildi. Basın duyurusu yapmadı, açıklama internet sitesinden duyuruldu.
.
Bank Asya:  Müşterilerin finansman desteği ile kredi kartı borçlarını silme kararı aldı. Açıklama sosyal medya aracılığı ile gerçekleştirildi.
.
İş Bankası: Hayatını kaybeden madencilerin borçlarının silineceğini duyurdu. Basın bülteni yayınlamayan banka açıklamayı internet sitesine koydu.
.
TEB: Tüm müşterilerin bireysel kredileri 3 ay boyunca ertelendi. Basın bülteni ile duyuru yapılmadı.
.
Yapı Kredi Bankası: Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın da konu ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini ancak bu konuda mağdurlara desteklerini esirgemeyeceğini duyurdu.
.
Odeabank : Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya’da “Hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımızın ailelerinin tüm kredi borçlarını silecek ve bölgede yaşayan diğer vatandaşlarımızın da kredi taksit ödemelerini maliyetsiz olarak, asgari 3 ay süre ile erteleyeceğiz.” dedi.
.
Aktifbank : Soma’daki facianın mağdurlarının kredi borçlarının silineceğini şu açıklamayla duyurdu: “Aktif Bank olarak PTT şubeleri ve bayilerimiz aracılığıyla Soma’da kullandırdığımız, borcu devam eden 651 adet, toplam 4,030,606 TL bireysel kredi geri ödemelerinin 2 ay faizsiz olarak ertelenmesi kararını almış bulunmaktayız. Bu elim kazada hayatını kaybeden müşterilerimizin kredi borçları ise yakınlarının başvurması durumunda silinecek ve sigorta tazminatları da ailelere ödenecektir.”
.
Türkiye Finans : Soma’daki facianın ardından alacaklarından feragat etme kararı aldı. Konu hakkında yapılan basın açıklaması şöyle; “Manisa’nın Soma ilçesinde 13.05.2014 tarihinde meydana gelen maden kazası hepimizi yasa boğmuştur. Türkiye Finans olarak bu ve benzeri elim kazalarda doğrudan veya dolaylı etkilenen vatandaşlarımıza destek olmamız en önemli vatandaşlık borcumuzdur.
1- Soma’daki maden kazasında hayatını kaybeden tüm müşterilerimize kullandırmış olduğumuz hem kredi kartı hem tüketici finansmanı fonlarını ücretsiz olarak iptal ederek alacaklarımızdan feragat edeceğiz ve varsa hayat sigortalarını da varislerine ödeyeceğiz.
2- Soma’daki maden kazasından kurtularak hayatta kalan müşterilerimizin ise ödemelerini 1 Ocak 2015 tarihine kadar 7 aydan fazla masrafsız ve kar paysız erteleyeceğiz.
3- Soma’daki tüm bireysel müşterilerimizin ödeme ve ATM işlemlerini 1 Ocak 2015 tarihine kadar 7 aydan fazla masrafsız yapacağız.
4- Bununla birlikte KOBİ müşterilerimizin borçlarını da ihtiyaçları doğrultusunda 12 ay vadeye kadar kar paysız ve masrafsız yapılandıracağız.”
.
Şekerbank : Soma’da yaşanan acı olay sonucu bölgede hayatını kaybeden tüm bireysel müşterilerinin Soma şubesi nezdindeki kredi ve kredi kartı borçlarını sildi.
.
Soma ile ilgili olarak şimdilik bankalardan gelen açıklamalar bu şekilde… Ve diğer banka ve finans kurumları da aynı şekilde konuya duyarlılık göstereceklerdir eminiz.. Tüm vatandaşlarımızın başı sağolsun… Hayatta kalanlara da acil şifalar diliyoruz…
 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Serkan Demir

Serkan Demir 4 yıllık Ekonometri bölümü mezunudur. Mezuniyetinden sonra özel bir bankada çalışmaya başlayan yazarımız sonrasında buradan ayrılarak kendi iş yerini kurmuş ve aynı zamanda da çok sevdiği yazarlığı aktif olarak sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir