Bankalarda Faiz İndirimi Rüzgârı Sürüyor

Bankalarda Faiz İndirimi Rüzgârı Sürüyor

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz hafta yapmış olduğu “Bankalarda Faiz İndirimi” açıklamasının ardından bu hafta bankalar bir bir faiz indirimi kararlarını duyurmaya başladılar. Ekonomi piyasaları ve emlak sektörü tarafından büyük bir sevinçle karşılanan bankaların faiz indirimi kararları kamu bankalarının yanında özel bankalardan da gelmeye devam ediyor. Faiz indirimlerinin devam etmesi bekleniyor.

İlk Faiz İndirimi Açıklaması Ziraat Bankası’ndan

Bu hafta Konut Kredisi Faiz Oranları’nı yüzde birin altına indirdiğini açıklayan ilk banka Ziraat Bankası olmuştu. İlk kez yaptığı faiz indirimi açıklaması ile dikkat çeken Ziraat Bankası, yaptığı açıklamada 10 yıla kadar yani 120 aya kadar olan vadelerde ve 500.000 TL’nin altındaki tüm konut kredilerinde aylık kredi faizini % 0,98 olarak belirlediklerini duyurmuştu.

Bir Faiz İndirimi de Halkbank’tan

Bu açıklamadan saatler sonra Halkbank da bir basın açıklaması yayınlayarak konut kredisi faiz oranlarında indirime gidildiğini duyurdu. Bu açıklama ile halen piyasalarda aylık % 1,20 ile % 1,41 aralığında olan 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranları ikinci bir banka tarafından yüzde birin altına çekilmiş oldu. Halkbank da aynı şekilde vadesi 10 yıla kadar olan ve kredi tutarı 500 bin TL’nin altındaki tüm konut kredilerinin faiz oranını %0,98’e düşürdü.

Şekerbank da Faizleri İndirdiğini Açıkladı

Bankalar konut kredilerinde faiz indirme açıklamalarına Şekerbank ile devam ettiler. Şekerbank da yaptığı yazılı açıklamada; “60 aya varan vadelerde uygulanacak indirimle Şekerbank, ilk defa konut kredisi kullanacak olan bireylere 500,000 TL’ye kadar olan konut kredisi taleplerinde faiz oranlarını yüzde 0.98’e çekti” denildi.

Ziraat Katılım da Faiz İndirimi Kararını Duyurdu

Yeni bir ev sahibi olmak isteyenleri umutlandıran haberler Katılım Bankaları’nın da faiz indirimine katılması ile gündemdeki yerini korudu. Konut kredilerini bankalar yerine dini hassasiyetlere özen gösteren Katılım Bankaları’ndan kullanmak isteyenler de uygun kredi imkanlarından yararlanma fırsatı buldu. Ziraat Katılım Bankası 10 yıla kadar olan tüm vadelerde 500 bin Lira’nın altındaki konut kredilerinin aylık faiz oranlarını yüzde 0,98 ‘e çektiğini duyurdu.

Bir Haber de Vakıf Katılım’dan

Yine konut kredisi faiz indirimi haberi bu kez Vakıf Katılım’dan geldi. Vakıf Katılım Bankası da 500 bin Lira’ya kadar ve 10 yıla kadar olan vadelerdeki tüm konut finansmanı kâr oranlarını % 0,98′ e indirdi.

Faiz İndirimi Vatandaşa Yarayacak

Bankaların konut kredisi faizlerini indirmelerinin ardından yeni ev sahibi olmak isteyenler oldukça kazançlı çıkacaklar. Konut kredisi faizlerinin düşmesinin yanında tapu harçlarında da ciddi oranlarda indirime gidilmesi ile indirim büyük boyutlara ulaştı. Öyle ki indirimlerin ortalama miktarı 100.000 TL’lik kredide 25.000 Lira, 500.000 Lira’lık kredide ise 140.000 TL’yi buluyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir