Bankaların Kobi rekabeti sürüyor

Eskiden ağırlıklı olarak kamu bankaları tarafından kredilendirilen küçük ve orta ölçekli işletmeler artık özel bankaların da yakın markajında. Her banka bünyesinde KOBİ’lere özel birimler oluştulurken,

Eskiden ağırlıklı olarak kamu bankaları tarafından kredilendirilen küçük ve orta ölçekli işletmeler artık özel bankaların da yakın markajında.

Her banka bünyesinde KOBİ’lere özel birimler oluştulurken, özel kredi paketleri, ücretsiz danışmanlık hizmetleri, teknoloji destekleri ve eğitime yönelik konferanslar dizisi ile bankalar KOBİ’lerin gönlünü fethetmeye çalışıyor.

Türk bankacılık sisteminin KOBİ’lere yönelmesi aslında enflasyonun tek haneli rakamlara düşme süreciyle paralel gelişti. Enflasyonun düşmesiyle kar marjlarının daralması bankaları bireysel bankacılığın yan ısıra KOBİ’lere yöneltti. Özellikle son yıllarda büyük işletmelerin yurtdışından daha ucuza borçlanabilmesi bankalar cephesinde KOBİ’leri ön plana çıkarıyor.

Akbank Şirket Bankacılığı Pazarlama Bölüm Başkanı Hakan Gümüş: “Geçen yılın ilk 9 ayında KOBİ’lere yüzde 44 artışla 11 milyar YTL’lik kredi kullandırdık. Bu yıl da benzer bir büyüme olacak.”

Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Dr. Şahap Kavcıoğlu: KOBİ’leri ve esnaf ve sanatkârları uygun faiz oranları, uzun vadeli işletme ve yatırım kredileri ile 68 yıldır destekliyoruz. 2006’da nakit kredi toplamımız yaklaşık 11,5 milyar YTL. Bu kredinin yüzde 60’lık kısmı ise KOBİ’lere kullandırıldı.

Garanti Bankası KOBİ Pazarlama Koordinatörü Cenk Kaan Gür: “KOBİ’lere kullandırdığımız kredi büyüklüğü 3,5 milyar YTL’ye ulaştı. Bu yıl 4,5 milyar YTL’nin üzerinde krediyi KOBİ’lere kullandırmayı planlamaktayız.“

Fortis Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber: “2006’da ilk dokuz ayda KOBİ’lere 4.86 milyar YTL kredi kullandırdık. KOBİ bankacılığı ile 2009 sonuna kadar Türkiye’deki pazar payımızı ikiye katlamayı hedefliyoruz.”

Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atitürk: 2006 yılında 1,2 milyar dolar nakit ve gayrı nakit kredi desteğinde bulunduk. 2007’de kredilerimizi 1,5 milyar doların üzerine çıkaracağız.

Bankalar neden küçük işletmelere yöneliyor?

Büyük işletmelere kıyasla KOBİ’ler borcuna daha sadık.

Bankalar KOBİ’lere yönelerek hem riski dağıtıp hem de tahsilat oranını yükseltiyor.

Yılın son çeyreğinde bankalar raporlamalarını hem BASEL I, hem BASEL II’ye göre yapacak. Bu çerçevede küçük kredilerin risk ağırlığı daha düşük olacağı için bilançolarında daha az karşılık ayırmak zorunda kalacaklar.

Türkiye’deki işletmelerin yaklaşık yüzde 99’u KOBİ olmasına rağmen kredilerden aldığı payın çok düşük olması nedeniyle bankalar açısından büyüme potansiyeli yüksek.

KOBİ’lerin Türk ekonomisindeki yeri

Türkiye’de toplam işletmelerin yüzde 98’inden fazlası KOBİ. 1.800.000 adet KOBİ var.

Toplam istihdamın yüzde 77’si KOBİ’lerce sağlanıyor.

İhracatın yüzde 10’u KOBİ’ler tarafından yapılıyor.

Katma değerin yüzde 38’ini oluşturuyor.

Yatırımlar içerisindeki payı yüzde 27.

Kredilerde aldığı pay yüzde 15-20’lerde.

Hangi banka ne yapıyor?

AKBANK: İşletmelerin nakit akışlarına uygun kredi çeşitlerinden oluşan sektöre özel paketler sunuyor. “İmalat Destek”, “Turizm”, “Akaryakıt Bayi”, “Toptancı” gibi paketleri var. 700 şube genelinde şirketlerin her türlü talebiyle ilgilenen ve MİY olarak adlandırılan Müşteri İlişkileri Yöneticileri bulunuyor.

ANADOLUBANK: Kredi kartının özelliklerini sunan Businesscard uygulaması var. Mali ve hukuki danışmanlık ile günlük hayata ilişkin tüm asistans servisleri “Asistanım” hizmeti ile müşterilere sunuluyor.

HALKBANK: Kredilerde yüzde 5 BSMV muafiyeti uyguluyor. 50’ye yakın kredi ürünü var. 2006 yılı Nisan ayında Fransız Kalkınma Ajansı (FKA) ile 50 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Alınan kredi 6 yıl vadeli ve düşük faizli olarak kullandırılacak.

GARANTİ BANKASI: 32 ilde yapılan 36 Anadolu Sohbetleri toplantısı ile 13.000′ e yakın KOBİ temsilcisiyle buluştu. KOBİ portalı “kobigaranti.com”, KOBİ’lere özel danışma hattı 444 KOBİ (5624)’ü ve KOBİLİRKİŞİ adlı ürün ile teknoloji desteği var.

YAPI KREDİ: Avrupa Birliği tarafından kullandırılan hibe kredilerine aracılık ediyor. 2007’de Karadeniz bölgesindeki küçük ve orta ölçekli işletmelere 5 milyon euroluk hibe kredisi kullandıracak.

TEB: KOBİ’leri bilgilendirmek ve eğitmek amacıyla TEB KOBİ TV’yi kurdu. KOBİ Destek Hattı çağrı merkezi ile ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor. TEB Kobi Akademi ile eğitime yönelik konferanslar veriyor.

FORTİS: Çek ve senet sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik T-Kart adlı ürünü var. POS KTH ve Çek KTH ürünleri, işletmelerin çek ve otomatik ödemelerinde hiçbir işleme gerek olmadan kredi almalarını sağlıyor.

VAKIFBANK: KOSGEB destekli E-KOBİ Bilişim Kredisi uygulamasına başladı. 57 bin adet KOBİ’ye bilgisayar alımlarının finansmanı amacıyla 24 ay vadeli ” O faizli” kredi kullandırılacak. İşyeri, büro, dükkan, mağza, muayenehane, lojman, depo alımına yönelik 180 aya kadar vadeli İşyeri Edindirme Kredisi gibi kredi paketleri var.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

3 Comments

  1. kobılere kredıler verılıyor ıs sahasını genısletmesı ıcın lakın luks hayata yatırım yapıyorlar.bız kucuk esnafa gelıncede onumuze bır ton engel cıkartıyosunuz.aslında bu ulkenın yapı tasları kucuk esnaftır.ama sızler buyuk ısletmecılere duduklenır bız mınıcık esnafa opulmessınız

  2. ben oto yıkamacıyım versenız bana kredı halı yıkama fabrıkası acarım.sımdı yanımda ıkı kısı calıstırıyorsam o zaman 22 kısı calıstırırım hadı buyrun.bahcenızdekı gullerı kurutup dagdakı kırac otlara su verıyosunuz anlarsanız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir