Bankaların Yeni Faiz Oranları – Güncel

Bankaların Yeni Faiz Oranları – Güncel

Son dönemde ev almak isteyen vatandaşları mutlu edecek haberler gelmeye devam ediyor. Bankalar bir dönem yüzde 2,90 düzeyinin üzerine çıkan konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye devam ediyor. Son günlerde yapılan kredi faiz indirimleri ile konut kredisi faiz oranları % 1,28 ‘lere kadar düştü. Şimdi hedefte yüzde birin altı.. Bu hedefin gerçek olup olmayacağını gözlemlemeye devam edeceğiz. Ancak şu ana kadar yapılan faiz indirimleri bile ev almak isteyen vatandaşları çok önemli bir maliyet yükünden kurtardı bile.. İşte indirimler sonrasında bankaların yeni faiz oranları..

İşte Bankaların Yeni Faiz Oranları – Güncel

Ev sahibi olmak isteyen  vatandaşlar tarafından bankaların kredi faiz oranları yakından takip ediyor. Bu aşamada ev alacakları yakından ilgilendiren bazı uyarılar da söz konusu! Vatandaşın yanında olan devlet bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yaptıkları açıklamalarda; ekonomimizde yaşanan olumlu gelişmeler ve maliyetlerdeki iyileşmeyi vatandaşa yansıtmak için kredi faiz oranlarını indirdiklerini açıkladı. Bu indirimlerin ardından özel bankalardan da bir bir indirim haberleri gelmeye başladı.

Özellikle yeni evlenenlerin ve kirada oturan herkesin hayalidir bir ev sahibi olmak. Hükümet bu konuda bir çalışma yaparak hem vatandaşların ev sahibi olabilmesini sağlamak hem de konut sektörünü canlandırmak amacı ile kamu bankalarında faiz indirimi yapılmasını sağladı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredilerde faiz indirimi konusunda adım attı ! İndirimler sonrasında yüzde 1.67 civarında seyreden konut kredisi faiz oranları % 1,28 ‘e kadar düştü.

Konut Kredisi Hesaplama – 2019

Konut kredisi hesaplama işlemlerimize ilk olarak Ziraat Bankası ‘ndan başlayalım… Ziraat Bankası konut kredisinde faiz oranlarını yüzde 1,28 ‘e kadar düşürdü. 150 bin Lira ‘lık kredi kullanmak isteyen bir vatandaş 120 ayda aylık 2.453 Lira ödeyerek % 1,28 üzerinden kredi kullanabiliyor.

Vakıfbank ‘tan kredi çekmek isteyenler de yüzde 1,28 faiz oranıyla 150 bin TL ‘lik krediyi 120 ay vadeyle aylık 2.453 TL ‘lik taksitlerle ödeyebilecek. Her iki banka da konut kredisi faiz oranlarını % 1,28 ‘e düşürmüş durumda..

Tapu Harcı İndirimleri ve KDV İndirimleri Yıl Sonuna Kadar Devam Edecek

Düşük faizli kredi kampanyalarının yanında ev satın almak isteyenler tapu harcı indirimi ve KDV indirimlerinden de bu yıl sonuna kadar yararlanabilecekler. 2019 yılı sonuna kadar KDV ve tapu harcı indirimleri devam edecek. KDV, yüzde 18 yerine % 8, tapu harcı da % 4 yerine yüzde 3 olarak ödenecek.

Sektör Temsilcileri Alım Doğru Zaman Olduğunu Belirtiyor

Konut sektörünün temsilcileri geçtiğimiz dönemde % 2,99 ‘a kadar yükselen konut kredi faizleri nedeniyle vatandaşın alım kararını ertelediğini belirtiyorlar. Bu nedenle konut kredisi faizlerindeki indirimler sonrasında konut pazarında canlanma bekleniyor. Bankaların yeni faiz oranları ile firmaların elinde bulunan bitmiş sıfır konut satışlarının finansmanına destek verilecek. Uzun süredir maliyet baskısına karşı zam yapmadıklarını belirten konut sektörünün  temsilcileri, konut almak için doğru zaman olduğunun altını çiziyorlar.

Kullanmak istediğiniz krediler için aşağıdaki hesaplama araçlarını kullanarak kredi hesaplaması yapabilirsiniz.

Vakıfbank Kredi Hesaplama

Halkbank Kredi Hesaplama

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir