Başkan Trump Amazon'a Savaş Açtı

Başkan Trump Amazon'a Savaş Açtı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, neredeyse her hafta kendine yeni bir rakip seçiyor. Daha önce özellikle Çin, Kuzey Kore ve Coco-Cola’ya yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Trump, bu sefer bir başka Dünya devini karşısına aldı. Başkan, 3 Nisan 2018 tarihinde yaptığı twitter açıklamasında “Birleşik Devletler Posta Ofisi, resmen Amazon’un kuryeliğini yapıyor.” diyerek çevrim içi alışverişte dünya devi olan Amazon’a savaş açtı.

1. “Amazon vergi mükelleflerine milyarlarca dolara mal oluyor.”

Başkan Trump, yaptığı açıklamalarda Amerika Birleşik Devletleri’nin en fazla gelire sahip şirketini “Ulusal posta servisini çok ucuz nakliye fiyatlarıyla” sömürdüğünü belirtti. Ayrıca, bu çok ucuz nakliye giderlerinin de Amerikalı vergi mükelleflerinden çıkartıldığını ve rakamların milyarlarca dolar olduğunu iddia etti. Bununla da kalmayan Başkan Trump, “Amazon bu çerçevede ulusal ve yöreseler vergilerini ek olarak ödemelidir” açıklamasını yaparak Amazon’a resti çekti.

2. “Washington Post gazetesinde maaşını Amazon’dan almayan bir kişi bile yok”

Donald Trump, attığı başka bir tweet ile Washington Post gazetesinin, “Amazon’un lobicisi” olduğunu söyledi. Amazon’un kurucusu ve CEOsu Jeff Bezos’a gönderme yapan Trump “Amazon’un baş lobicisinin aklında daha çok düzmece haber başlığı vardır.” dedi. Bu tweet özellikle geçen haftalarda Washington Post gazetesi tarafından Trump’ın Çin üzerindeki ticari politikalarını kaleme alan bir haber üzerine yoğunlaşmıştır.

3. Tweet üzerine Amazon hisseleri düşüşe geçti

Donald Trump bu tweetleri attıktan sonra, Amazon’un hisselerinde zaman zaman %4’e varan düşüşler gözlemlendi. Birkaç haftadır gözü Amazon’un üzerinde olan Trump, attığı tweetler ile daha birkaç hafta önce 1600 dolardan işlem gören Amazon hisselerini 1400 dolar seviyesine düşürdü. Hisselerin bu denli düşmesinde ne Amazon’dan ne de Washington Post gazetesinden bir açıklama yapılmamasının da katkısı var.

4. “Bu işe ciddi bir şekilde bakacağım”

Başkan Trump, özellikle kurye meselesine istinaden “Bu işe ciddi bir şekilde bakacağım ve önümüzde ne seçenekler var göreceğim.” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu tweet, önümüzdeki günlerde Amazon’a yapılan baskıların aktif siyaset ortamında artacağının habercisidir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deha Nakliyat