'Bayramda kredi kartı kullanımına dikkat'

'Bayramda kredi kartı kullanımına dikkat'

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, bayram ve yılbaşının gelmesiyle vatandaşları, kredi kartı ile alışveriş yaparken dikkatli davranması konusunda uyardı. Çetin, kurbanlıkların ise kredi kartıyla alınmaması gerektiğine dikkat çekti.
ANKA-Çetin yaptığı açıklamada, bayram ve yılbaşının gelmesiyle beraber, gerek alış-veriş yerlerinde, gerekse Banka ve kredi kartı reklamlarında tüketicinin iradesini zorlayan aldatmaların çoğaldığını kaydederek, tüketicileri, ürünün ayıplı çıkması durumunda yasal haklarını kaybetmemeleri için aldıkları ürün ve hediyelerde mutlaka fiş-fatura da almaları konusunda uyardı.
Çetin, bankaların ‘anında kredi’, ‘faizsiz kredi’, ‘kefilsiz kredi’ gibi tüketicilerin kendi gelirleriyle orantılı olmayan bireysel tüketici kredisi pazarladıklarını, bu nedenle tüketicilerin gelecek günlerini krize sokacak hesapsız kredi tuzağına düşmemeleri gerektiğini belirtti.

-‘KURBANLIK YERİNE KENDİNİZİ KURBAN ETMEYİN’-

Ödeme gücü sınırlı olan tüketicilerin kredi kartı ile veya borca kurbanlık almamaları gerektiğini vurgulayan Çetin, ‘Kurban Bayramında kurban kesmek Müslümanlar için bir gelenek ve farzdır. Ancak bu görev ekonomik durum ve diğer koşullarda dikkate alınarak yerine getirilmelidir. Ödeme gücü sınırlı olan tüketiciler kredi kartı ile kurbanlık almak, borca kurbanlık almak gibi gelecek günlerini sıkıntıya sokacak davranışa girmemelidir. Kurban geleneğinin bile birtakım çevreler için milyar YTL’lik pazara ve hesapsız kararlara dönüştürmesine izin verilmemelidir’ dedi

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir