BDDK ‘dan Kredilerle İlgili Önemli Açıklama

BDDK ‘dan Kredilerle İlgili Önemli Açıklama

BDDK ‘dan kredilerle ilgili önemli açıklama geldi. BDDK tarafından yapılan son dakika açıklaması ile Türkiye’de bankacılık sektörünün sağlam ve güçlü yapısını koruduğunun altı çizildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yapmış olduğu açıklamada; son bir yılda bankacılık sektörünün kardan gelen katkı hariç nakdi, ilave ana sermaye ve katkı sermayesinde 49 milyar TL artış yaşandığı ifade ederek, “Yapılan çalışmalar bir bütün olarak sektörün sağlıklı ve güçlü yapısını koruduğunu ve mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri rahatlıkla yönetebilecek seviyede olduğunu göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

BDDK ‘dan Kredilerle İlgili Önemli Açıklama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, kurum tarafından yapılan güncel mali bünye değerlendirme çalışmaları sonucunda, bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken, ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerine kullandırılmış toplam 46 milyar TL büyüklüğünde kredi tespit edildiği belirtildi.

İlgili bankalara bu yılın sonuna kadar söz konusu krediler için gerekli sınıflama değişikliklerinin yapılması ve beklenen kredi zarar karşılıklarının ayrılması konusunda bildirimde bulunulduğu ifade edilen BDDK açıklamasında, ” 2019 yılı Temmuz ayı banka finansal tabloları kullanılarak yapılan ihtiyatlı etki analizleri sonucunda, sektörün % 18,2 olan sermaye yeterlilik rasyosunun yaklaşık 50 baz puan kadar düşerek % 17,7 seviyesine gerilediği, takibe dönüşüm oranının ise % 4,6 seviyesinden % 6,3 seviyesine yükseldiği tespit edilmiştir.” denildi.

BDDK'dan Kredilerle İlgili Önemli Açıklama

Bankaların Sermayesinde 49 Milyar TL Artış Gerçekleşti

Aynı açıklamada, sermaye yeterlilik rasyosunun Basel III kriterlerinde % 8 olduğu halde, Türkiye ‘de ihtiyatlı bir yaklaşımla % 12 olarak uygulandığının altı çizilerek şu ifadelere yer verildi:

” Mali bünye çalışmaları neticesinde hesaplanan oran her iki seviyenin de oldukça üzerindedir. Mali bünye değerlendirme çalışmaları düzenli aralıklarla yapılmakta olup, bankalara kredi sınıflamalarının değiştirilmesi ve mali yapılarının güçlendirmesi konusunda gereken bildirimlerde bulunulmaktadır. Bu kapsamda, son bir yıl içerisinde kamu sermayeli bankalar başta olmak üzere bankacılık sektörünün kardan gelen katkı hariç nakdi, ilave ana sermaye ve katkı sermaye unsurlarında toplam 49 milyar Türk Lirası tutarında artış yaşanmıştır. Sonuç olarak, yapılan çalışmalar bir bütün olarak sektörün sağlıklı ve güçlü yapısını koruduğunu ve mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri rahatlıkla yönetebilecek seviyede olduğunu göstermektedir. “

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir