Binlerce Kişiye Faizsiz Kredi! Detaylar Belli Oldu

Binlerce Kişiye Faizsiz Kredi! Detaylar Belli Oldu

Büyükbaşlarda sütçü, etçi ve toplu sığır yetiştiriciliği, süregelen hayvansal üretim, su ürünleri sektörü, vatan içi sertifikalı tohum, fide, fidan kullanımlarında 100 bin liraya kadar, yem bitkisi üretiminde ise 2.5 milyon liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi kullandırılacak.
Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğince (TKK) düşük faizli tarımsal yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına dair program temelleri belirlendi.
Bakanlar Kurulunun 8 Ocak’ta yürürlüğe giren kararı doğrultusunda, ufak yapımcıların daha çok desteklenmesi hedefiyle büyükbaşlarda sütçü, etçi ve toplu sığır yetiştiriciliği, süregelen hayvansal üretim, su ürünleri sektörü, vatan içi sertifikalı tohum, fide, fidan kullanımlarında 100 bin liraya kadar, yem bitkisi üretiminde ise tek yıllıklar da kapsama alınarak 2 milyon 500 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi kullandırılacak.
Söz hususu karara dair Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.
Kredinin Kapsamı Genişledi
Buna göre, sübvansiyonlu kredi kapsamına süt işleme, meyve sebze kurutma, meyve suyu üretimi, salça, turşu, reçel, konserve, balık tütsüleme-kurutma- paketleme, tıbbi aromatik bitkilerin işlenmesi ve paketlenmesi de alındı.
Üreticilerin, faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullanabilmesi amacıyla 5 baş ve üstünde manda-damızlık sığırı işletmesi kurmaları ya da işletme kapasitesini 5 baş ve üstüne çıkarmaları gerekecek.
Krediyle temin edilecek sığırlar, damızlık belgesine sahip, ilk yavrusuna gebe ya da en çok ilk doğumunu yapmış, azami 36 aylık olacak. Mandaların ilk yavrusuna gebe ya da en çok ilk doğumunu yapmış ve en az 48 aylık olması öneme alınacak.
Karar kapsamında damızlık düve yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek amacıyla 50 baş ve üzeri kapasitede işletme kurulması ya da sahip olunan işletme kapasitesinin 50 baş ve üstüne çıkarılması mecburi olacak. Hayvanların kaba yem ihtiyacını kendi işletmelerinde temin eden yapımcıların kredi istekleri öncelikli değerlendirilecek.
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek amacıyla, koyunda en az 50 baş, keçide en az 25 baş kapasiteye sahip işletme kurulması ya da sahip olunanların belirti edilen kapasitelere ya da üstüne çıkarılması istenecek.
Arıcılık kredisinden yararlanacak arıcıların, arıcılık kayıt sistemine kayıtlı, asgari 50 ve daha çok sayıda arılı kovanla işletme kurması ya da sahip olunan arılı kovan miktarını 50 ve üstüne çıkarması, Bombus arısı yapan işletmelerin Bakanlıktan üretim izni almış olması koşulu aranacak.

Kapasitenin Arttırılması Talep Edilecek
Damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi kullanabilmek amacıyla asgari; etlik piliç amacıyla 10 bin, yumurta tavuğu amacıyla 7 bin 500, hindi, kaz, ördek amacıyla bin, bıldırcın amacıyla 2 bin, devekuşu amacıyla 50 ve üzeri kapasitelerde işletme kurulması ya da kurulu işletmelerin en az bu kapasitelere çıkarılması talep edilecek. Sektöre yönelik yatırım kredileri kümes, gübre işleme tesisi, yumurta işleme, tasnif, paketleme tesisi yapımı ve tadilatlarını, biyogüvenlik önlemlerini, kendi elektrik gereksinimlerini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmek amacıyla lüzumlu ekipman ve makine alımıyla başka yatırım giderlerini kapsayacak.
Su ürünleri yetiştiriciliği yapacak yapımcıların faiz indirimli yatırım kredisine başvurabilmeleri amacıyla projelerin Bakanlıkça onaylanmış olması gerekecek.
Sera modernizasyonu amacıyla ayrı ayrı ya da tek ünite olarak toplam 500 metrekare ve üzeri örtü altı bölümünde bitkisel üretim yapan üreticiler, örtü altı kayıt sistemine kaydolmaları halinde düşük faizli yatırım ve işletme kredisinden yararlandırılacak.
Yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi yapan yapımcıların faiz indirimli kredi kullanabilmeleri amacıyla “Yetkilendirilmiş Tohumculuk Kuruluşu Belgesi”ne sahip olması ve onaylama sistemi dahilinde vatan içi sertifikalı tohum, fide, fidan, doku kültürüyle tohumluk ya da sözleşmeli üretim yapması gerekecek.
Organik tarımsal girdi üretimini yapan, ürünü toplayan, işleyen, ambalajlayan, pazarlayan, bu etkinlikleri yapacak yapımcılara yalnızca kendi etkinlikleriyle alakalı faiz indirimli yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.
Lisanslı Depo İşletmelerine Yatırım Kredisi
Zirai kredilendirme belgeli traktörler amacıyla yatırım kredisi kullandırılacak. Traktör kredisi amacıyla yapımcıların etkinlik hususları arasında bitkisel üretim ya da küçükbaş-büyükbaş hayvancılık ve kanatlı üretimi (damızlık dahil) hususlarından en az birisinin bulunması koşulu aranacak. Hem de kredi kapsamında alınacak ikinci el traktörlerin 8 yaş ve altında olması gerekecek.
Lisanslı depoculuk yatırımları amacıyla kurulmuş ya da kurulacak lisanslı depo işletmelerine inşaat yatırımlarıyla makine-ekipman alımlarına yönelik yatırım kredisi kullandırılacak. Hem de kapasite artışları ve yenilemeler de bu kapsamda değerlendirilecek.
Türkiye Milli Tarım Projesi Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında öngörülen havzalarda yetiştirilen ürünlerle uyumlu depolama yatırımı yapan lisanslı depo işletmelerine yatırım kredisi verilecek.
Lisanslı depoculuk kriterlerini haiz depo yatırımı yaparak, depolarını ve işletmeciliğini Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğüne uzun süreli kiralayan gerçek ve tüzel bireylerin lisanslı depo yatırımları da bu kapsamda değerlendirilecek. Kamu kurum ve kuruluşları lisanslı depo yatırımlarında söz hususu kapsamdan yararlanabilecek.
Üreticilerin stratejik bitkisel üretim hususu ile alakalı faiz indirimli kredi kullanabilmeleri amacıyla aspir, yağlık ayçiçeği, kolza, kanola, kütlü pamuk, soya, susam, yağlık zeytin ve tıbbi aromatik bitkilerden “kekik, biberiye, adaçayı, sığla yağı, sumak, keçi boynuzu, defne, fesleğen, likapa, ıhlamur, safran ve jojoba” üretimini yapıyor ya da yapacak olması gerekecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir