Bir Çalışanın Primini Devlet Birini İşveren Ödeyecek

Bir Çalışanın Primini Devlet Birini İşveren Ödeyecek

Devletten iş verenlere bir müjde daha! Meclise sevk edilen yeni torba kanun tasarısı ile bilişim ve imalat sektörlerinde faaliyet gösteren iş verenlere prim desteklerini sonuna kadar açıyor. Maaşı 5412 TL’ye kadar olan çalışanların primleri devlet tarafından karşılanacak. Ayrıca normal bir çalışan için verilecek destek de 883 TL’yi kadar bulacak.
Meclis’te görüşmeleri devam eden torba yasa tasarısı işverene büyük teşvikler getiriyor. Yeni çalışanların tüm prim ve vergileri devlet tarafından ödenmesi planlanıyor. Normal bir çalışan için verilecek rakam asgari ücret üzerinden 883 lirayı bulacak. Bilişim ve imalat sektörlerinde yeni eleman alındığında ödenecek teşvik asgari ücret ile sınırlanmayacak. Yani maaşı 5412 TL’ye kadar olan çalışanların da primini devlet karşılayacak.
İŞKUR’a Başvuru Şart
Kanun tasarısındaki yenilikleri yorumlayan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Güngören Temsilcisi Tuncay Özen “Teşviklerden yararlanmak için işverenin bir önceki senede çalıştırdığı işçi sayısına ilave olarak eleman alması gerekmekte. Alınacak bu kişinin de iş bulma kurumuna kayıtlı olup son üç ayda herhangi bir yerde 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması şartı bulunuyor. Diğer sektörler için verilecek prim teşviki ise 2029 TL” dedi.

Paketteki küçük ve orta ölçekli işletmeler için ilave istihdam edilecek her bir işçi için ‘Bir senden bir benden’ kuralına da dikkat çeken Özen şöyle konuştu: “İşçilerden birinin primini devlet, birini işveren ödeyecek. Burada da İşkur’a kayıt ilk şart. Kişinin 2018’de işe alınmış olması ve 25 yaşını geçmemiş olması gerekiyor. Ayrıca 10 gün kuralı burada da var. Bir iş yerinde en fazla 2 sigortalı bu destekten faydalanacak.”
6 Ay Geriye Dönük Prim Hakkı
Tuncay Özen, bu şartlar altında eleman almış ancak hiçbir teşvikten yararlanmak için SGK’ya başvuruda bulunmamış kişilere de 6 aylık fırsat tanındığını ifade etti. Özen, “Vatandaş eleman almış ancak teşvikten haberi olmamış olabilir. İşverenin 6’ncı aya kadar bu teşvikleri geriye dönük olarak kuruşu kuruşuna alma hakkı var” açıklamasını yaptı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir