Bitcoin Değeri Bir Günde Yüzde 22 Arttı !

Bitcoin Değeri Bir Günde Yüzde 22 Arttı !

Uzun zamandır değer kaybeden Bitcoin, yakın dönemde hızlı bir yükseliş ivmesi yakaladı. Sanal para birimi Bitcoin, son dönemlerin en büyük günlük sıçrayışını yaşadı. Bir günde yüzde 22 artan Bitcoin’in değeri bir anda 4 bin 150 dolar seviyesinden 5 bin 300 dolara fırladı. Dün gerçekleşen bu hızlı yükselişin sebebi ise tek bir kişinin yaptığı yüklü Bitcoin alımından kaynaklandığı belirtildi.

Bitcoin Değeri Bir Günde Yüzde 22 Arttı

Reuters’ın konuya ilişkin haberinde, bir anda 5 bin doları aşan Bitcoin’in (BTC) fiyatını tek bir kişinin yükselttiğine dikkat çekildi. Bu gizemli kişinin algoritmalar aracılığıyla farklı borsalarda eş zamanlı olarak 20 bin BTC’lik emir verdiği ifade edilirken, bu işlemin etkisiyle bir anda yüzde 20 yükselen Bitcoin, son 6 ayın en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

Reuters’a konuşan kripto para aracılık kuruluşu BCB Group’un başkanı Oliver von Lansdberg-Sadie, yükselişin birkaç borsaya yayılan 100 milyon dolarlık bir alım emri vermek için bilgisayar algoritması kullanan tek bir alıcıdan kaynaklandığını söyledi.

Gizemli Bir Kişi 20 Bin Bitcoin Satın Aldı

Yaklaşık 20 bin BTC’lik işlem için yönetilen bu tek emirin yayıldığı bu borsaların ise ABD merkezli Coinbase ve Kraken ve Lüksemburg merkezli Bitstamp olduğu bilgisini veren Landsberg-Sadie, “Bu üç borsadaki hacimlere bakarsanız bir saatte eş zamanlı olarak uyum içinde yaklaşık üç ayrı 7 bin BTC’lik hacim birimleri olduğunu görürsünüz” dedi.

Reuters’a konuşan konuya yakın kaynaklar, Bitcoin’in fiyatındaki bu sert yükseliş esnasında bir saatte çoğu Asya merkezli borsalarda olmak üzere normal işlem hacminin 3-4 katına çıkıldığına da değindi.

İşte o sıçrayışın grafiği

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, merkezi bir otorite tarafından yönetilmeyen kripto biliminden faydalanılarak şifrelendirilmiş ve güvenli anlamına gelen kripto para birimidir (dijital bir değişim aracı). Eşler arası (P2P) teknolojisini kullanan dijital bir para birimidir. Açık kaynaklı Bitcoin P2P ağı, bitcoinler yaratır ve tüm bitcoin işlemlerini yönetir. Genellikle “İnternet için para” olarak adlandırılan Bitcoin; Litecoin, Ethereum ve Ripple ile birlikte birçok popüler dijital para biriminden sadece biridir. Ödemeler, kullanıcının bilgisayarında veya mobil cihazında bulunan bir Bitcoin cüzdan uygulaması aracılığıyla yapılır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir