Bono Nedir?

Bono Nedir?

Ödünç olarak verilen, ticari bir işlemden doğan bir alacağı gösteren ya da yatırılan bir paranın belirlenen bir vade sonunda ödeneceğinin taahhüdünü veren emre muharrer senetlere bono denmektedir. Bonolar kıymetli evrak olarak sayılmakatdır. Bonoda borçlu yani muhatap ile alacaklı yani lehdar olmak üzere iki taraf bulunmaktadır. Son 15-20 yılda farklılaşan ekonomik koşullar nedeniyle bonolar da yatırım amacıyla kullanılan ve belli bir vade sonunda lehdara vade başında belirlenmiş orandaki ödemeyi içeren bir tür yatırım aracı olmuştur.

Ülkemizde de bonolar çeşitli kurumlarca sık sık ihraç edilmekte ve parasını farklı şekillerde değerlendirmek isteyen yatırımcılara garantili bir getiri imkanı sunmaktadır. Bonolarda vadeler minimum 60 gün maksimum ise 360 gün olabilir. Eğer bir emre muharrer senedin vadesi 1 yıldan uzun ise artık o tahvil olarak anılmaktadır.

Bono İhraç Edebilen Kurumlar Hangileridir?

Bonolar gerek devlet tarafından gerekse de özel kurumlar tarafından ihraç edilebilmektedir. Ülkemizde Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen bonolar kısa vadeli kaynak yaratmak ve para piyasalarını bir nebze de olsa canlandırmak için kullanılmaktadır. Özel kurumlar da kısa vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere bono çıkarabilmektedir.  Kamu ya da özel sektör tarafından çıkarılsın her türlü bono vade sonunda, vade başında belirlenmiş olan geri ödeme koşullarında (sabit veya değişken faizli) lehdara ödeme yapmayı vaat etmektedir.

Bonoların Çeşitleri Var Mıdır?

İhraç edilen bonolar hem ihraç eden kuruma hem de ne amaçla ihraç edildiklerine göre farklı adlar alırlar. Başlıca bonolar Hazine Bonoları,  altın, gümüş veya platin gibi kıymetli madenlerin cinsinden  ihraç edilen Kıymetli Maden Bonoları; Finansman Bonoları ve Banka Bonolarıdır.

  • Hazine Bonoları: TC Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılırlar ve vadeleri 1 yıldan kısadır. Devler İç Borçlanma niteliğindeki bu bonolar ABD Doları ve Avro cinsinden de ihraç edilebilir. Muhatabı devlet olduğundan ziyadesiyle güvenli bonolardır. Riskin dağıltılması amacıyla özellikle büyük yatırımcıların portföylerinde bulunması gereken yatırım araçlarındandır.

  • Kıymetli Maden Bonoları: Bu bonolar yatırımlarını altın, gümüş, platin vb gibi kıymetli madenlerde yapmayı tercih eden yatırımcılar için uygundur. Koymetli Maden Bonolarının kendilerine has ihraç şartları bulunmaktadır. Hem iskontolu hem de iskontosuz işlem görebilmektedirler.

  • Finansman Bonoları: Dönemsel finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla büyük ölçekli anonim şirketler, bankalar veya finans kurumlarınca çıkarılan bonolardır. Özellikle son dönemlerde bankların hem ürün çeşitliliğini artırmak hem de 1 yıldan kısa süreli finansman dengesini sağlamak için ihraç ettikleri yatırım araçlarındandır.

  • Banka Bonoları: Bu bonolar kalkınma ve yatırım bankalarınca piyasa çıkarılırlar. İhraç edilmeden önce belirlenen kurallar çerçevesinde SPK’da kayıt altına alınmaları lazımdır. İskontolu satışa sunulmakta ve ikincil piyasada alsat yapılabilmektedir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir