Borcuna sadık müşteriye özel kredi

İş Bankası, ödeme performansı iyi olan müşterilerine uygun kredi imkanı sunuyor.

İş Bankası Bireysel Krediler Genel Müdür Yardımcısı Hülya Altay, müşteri portföylerinde tarama yaparak, ödeme performansı iyi olan müşterilerine istekleri halinde ihtiyaçlarına göre uygun kredi imkanı sunduklarını belirterek, “Buradaki amacımız temiz sicile sahip müşterilerimizle bir ömür boyu beraber olabilmek” dedi.

Altay, Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde, İş Bankası Şubesinin açılışına katılmak üzere geldiği Adana’da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her banka gibi İş Bankası’nın da kredi verirken birbirine benzer, geleneksel bir takım kriterleri göz önünde tuttuğunu ancak, ödeme performansı iyi müşterilerine özel ayrıcalıklar getirdiklerini bildirdi.

Her bankanın borcuna sadık müşteri peşinde olduğunu vurgulayan Altay, kendilerinin de müşteri portföylerine yenilerini dahil etmenin yanı sıra, mevcut müşterilerini de elde tutmak için çaba harcadıklarını, ödeme performansı iyi olan müşterilerine istekleri halinde ihtiyaçlarına göre daha uygun faiz ve vadelerle kredi imkanı sunduklarını ifade etti.

Altay, “kişiye özel” diye ifade edilebilecek bu kredilendirmede, kişinin banka ile birlikteliğinin süresi ve ödeme performansının önemli bir kriter olduğunu belirterek, “Buradaki amacımız, sicili temiz müşterilerimizle bir ömür boyu beraber olabilmek” diye konuştu.

Yaptıkları taramalarda “özel” sınıfına dahil ettikleri müşterileriyle ilgili listeleri ilgili banka şubelerine gönderdiklerini, bu müşterilere ayrıcalıklı hizmet verilmesini istediklerini anlatan Altay, bunun yanı sıra kredi çeşitliliğini artırarak, müşterinin konuttan otomobile, çocuğunu evlendirmeden, yapacağı tatile kadar her ihtiyacını karşılama çabasında olduklarını vurguladı.

Müşteriyi tanımanın da verilecek hizmetin kalitesinde önemli bir etken olduğuna dikkati çeken Altay, bu nedenle, müşterilerini daha iyi tanımak için büyük projeler başlattıklarını, bu alana önemli yatırımlar yaptıklarını ve bu konuda dünya çapında danışmanlık firmalarıyla çalıştıklarını anlattı.

Her müşterinin kendileri için özel olduğunu ancak, halk arasında ifade edildiği gibi “ayağını yorganına göre uzatmayan müşteriye” karşı da yol gösterici olmaya çalıştıklarını, taleplerini geri çevirmelerinin ise onlara kötülük değil, iyilik olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Altay, özellikle uzun vadeli konut kredilerinde düşük faiz avantajı için bazı kişilerin “formalite” tarzında eşinin, dostunun konutlarını üzerine alıp, bu imkandan faydalanmaya çalıştıklarını da bildiklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bunu aslında hiç doğru bulmuyor, gerek de görmüyoruz. Çünkü, herkesin ihtiyacına göre bir kredi türü artık var. Biz bireysel kredilerde vadeyi azami 36 ayla sınırlıyoruz. Çünkü, Türkiye’de mevduata yatırılan paranın azami süresi 3 ay iken, bizim bireysel krediyi 5 yıl vadeyle vermemizin mantığı olmaz. Ancak, müşteri ısrarla uzun vadeli bireysel kredi istiyorsa buna da varız. Kişinin ipotek gösterecek gayrimenkul, taksitlerini ödeyecek gelir düzeyi, daha önceki kredilerini ödeme performansı notu iyi ise 60 ay vade ile de bireysel kredi verebiliriz.

Bu kadar uzun vade konut sahibi olmak için makul karşılanabilir ancak, kişilerin günübirlik ihtiyaçları için böyle uzun vadeli borçlanmaya girmelerini doğru bulmuyoruz.”

İş Bankası Ticari Krediler Genel Müdür Yardımcısı Kayhan Söyler ise bankacıların bireysel ve ticari kredilerden çok kredi kartları ödemelerindeki sorunlardan şikayetçi olduğunu, kredi kartlarındaki sorunun ise çok uzun vadeli taksitlerden kaynaklandığını ifade etti.

Söyler, yapılacak yeni bir düzenleme ile kredi kartı taksitlerine sınırlama getirilmesi yönündeki çalışmaları olumlu gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Çünkü, bu işin dozu öylesine kaçmıştı ki neredeyse ekmeğin bedelini bile şimdi al, gelecek ay öde denecek aşamaya geldi. Bir kere kredilerin taksitlendirmesini bankaların yapması lazım. Oysa, tedarikçiler, taksitlendirme yaparak bir yerde bankacıların görevini üstleniyor.

Kırtasiye malzemesi alıyorsunuz, buna 12 ay taksit olmaz ama beyaz eşya da olabilir. Bir de taksitlendirmeler kredi kartı limitinden düştüğü için tüketici bir süre sonra tıkanıyor. Taksitlendirmeye sınırlama getirilmesinin kredi kartı batağını azaltacağını düşünüyoruz.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir