Borsa 4 Ay Sonra Zirveyi Gördü

Borsa 4 Ay Sonra Zirveyi Gördü

Borsa İstanbul’da yükseliş trendi devam ediyor. Son günlerde yükselmeye devam eden Borsa İstanbul son dört ayın zirvesini görerek 103 bin puanı aştı. Borsa 4 ay sonra zirveyi gördü.. Yurt dışı kaynaklı yabancı yatırımcıların Türkiye ‘ye olan ilgisinin artması borsada yükselişin sebebi oldu. S-400 / F-35 gerginliği ile alakalı Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen yaptırım tehditlerinin boşa çıkmasının ardından Borsa İstanbul yukarı yönlü ivme kazandı. Borsa bugün 103.457 puanı görerek, son 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Borsa 4 Ay Sonra Zirveyi Gördü

Türk ekonomisine yönelik siyasi nedenlerle kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği spekülatif kararların artık çok da dikkate alınmaması ve hareketlenen piyasalar ile birlikte yükselen borsa bugün 103.457 puanı görerek bir rekora imza attı.

Pek Çok Fon Akın Ediyor

Türkiye’ye yönelik olumsuz algı operasyonlarını dikkate almayan dünya devi fonlar, Türkiye ‘nin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyor. 6,5 trilyon dolarlık dev bir varlığı yöneten dünya devi ABD ‘li fon BlackRock, THY hisselerinde gerçekleştirdiği alımlarla şirketteki payını % 5.06 ‘ya çıkardı. Fonun Türk Hava Yolları ‘nın halka açık kısmındaki payı % 10 ‘a çıktı. BlackRock, ayrıca Koza Altın ‘daki payını % 4,94’ten % 5,01’e çıkardı. Bramdes Investment isimli yatırım fonu da Emlak GYO ‘daki payını % 5,01’e yükseltti. Türkiye’deki şirketlerde hisselerini artıran bir diğer yatırım fonu ise Schroders Plc oldu. Schroders Plc, MLP Sağlık ‘taki payını ise % 5,06’ya, Mavi Giyim ‘deki payını ise % 5,02’ye çıkardı.

İşte Türk Varlıklarını Cazip Kılan Nedenler;

Peki hem yurt içi hem de yurt dışı yatırımcılarını Türkiye’ye çeken, Türk varlıklarını cazip kılan nedenler neler? İşte o nedenlerden başlıcaları..

  • 4 yıllık seçimsiz dönemin başlaması
  • Yılın ilk 6 ayında bozulan bütçe dengesinde iyileşme beklentisi
  • 16 yılın dibine inen cari açığın Haziran ayında fazlaya dönüşeceği projeksiyonu.
  • Merkez Bankası ‘nın faiz indirim sürecine girmesi.
  • Ekonomide ikinci çeyrekte itibaren güçlenen toparlanma sinyalleri.
  • Tüm olumsuzlukları fiyatlayan Türk varlıklarının benzerlerine göre yüzde 50 iskontolu olması.
  • Enflasyonun Eylül ayında tek haneye ineceği öngörüleri.
  • Tüm olumsuzluklara rağmen bankacılık sektörünün şoklara direncini koruması.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir