Borsa Bugün % 1 ‘in Üzerinde Düştü

Borsa Bugün % 1 ‘in Üzerinde Düştü

Bugün haftanın son gününde Borsa İstanbul’da gerileme görüldü. Borsa bugün % 1 ‘in üzerinde düştü. Bugün gün içerisinde yüzde 1,29 orantısında paha kaybeden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü 98.987,48 puandan tamamladı. Borsa’da en çok gerileyen kesim ise Bankacılık kolu oldu.

Borsa Bugün % 1 ‘in Üzerinde Düştü

Bugün Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa göre yüzde 1,29 nispetinde azalarak  1.290,89 puana geriledi.  Bugün Borsa İstanbul yekun süreç hacmi 7 milyar TL olarak gerçekleşirken, bankacılık endeksi % 2,30 orantısında, holding endeksi ise % 1,22 kıymet kaybı yaşadı. Bölüm endeksleri arasında ise en çok kazandıran bölüm % 2,05 ile spor oldu.

Borsa Kar Satışları ile Geriledi

Bu hafta pahalılık verisinin beklentilerin altında gelmesinin akabinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) ait artan getiri indirim beklentilerinin piyasaları desteklemesi ve döviz kurları ile tahvil getirilerindeki düşüş eğiliminin sürmesiyle olumlu bir seyir izleyen ve analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 100.500 ‘ün üzerini test eden BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen kar satışlarıyla ve bankacılık paylarında ağırlaşan satışlarla haftanın son süreç gününde düşüşe geçerek 99 bin seviyesinin altına geriledi.

Borsa Bugün 1'in Üzerinde Düştü

Borsa İstanbul Tahminleri

Analistler, haftaya yurt içinde TCMB’nin Para Siyaseti Konseyi içtimasında açıklayacağı nema kararının ve ödemeler istikrarı istatistiklerinin yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) nema kararı ve Amerika Birleşik Devletleri ‘nde pahalılık başta olmak üzere ağır olgu gündeminin takip edileceğini ifade etti.

TCMB’nin 12 Eylül tarihindeki kararı öncesinde Türk Lirası varlıklardaki müspet seyrin devam edebileceğini söz eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 100.500 seviyesinin direnç, 98.500 seviyesinin ise desek konumunda olduğunu ifade ediyorlar.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: wolinka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir