Borsalarda Kazandıracak 5 Altın Kural

Borsalarda Kazandıracak 5 Altın Kural

Borsalar bilinçli yapılması halinde dünya ekonomisinin en çok kazandıran ticaret araçları. Dünyanın en büyük şirketlerinin, büyük fonların ve yatırım araçlarının maddi kaynaklarının önemli bir bölümünü borsalarda değerlendirdikleri herkesçe biliniyor. Peki bu büyük fonlar için ciddi kazançlar sağlayan borsalar küçük yatırımcılara neden kazanç sağlamasın? İşte borsalarda kazandıracak 5 altın kural..

Geçtiğimiz yıl büyük bir ses getirerek hayatımıza giren kripto paralar, Bitcoin gibi adı herkesçe bilinen bazı kripto paraların değerini bir anda yitirmesi ile bu yıl biraz daha geri planda kaldı. Kripto paraları artık neredeyse bilmeyen kalmadı ve bu alanda ticaret yapan pek çok kişi de bulunuyor. Ülkemizde bir nebze geri planda kalsa da kripto paralara olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor aslında.

Kripto paralar 600 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahip ve bu kripto koinler her gün milyonlarca kullanıcının elinde el değiştiriyor. Tüm borsalarda olduğu gibi kripto para borsalarında da kazanmak kadar kaybetmek de mümkün. Bizler de borsada yaşayabileceğiniz kayıpları en aza indirecek 5 altın kuralı sizler için derledik. İşte borsalarda kazandıracak 5 altın kural..

 1 – Bilinçli ve Araştırarak Yatırım Yapın

Borsada yatırım yaparken duygulara yer yok. Bir şirketin ismi hoşunuza gittiği için ya da bir kripto paranın logosu hoşunuza gittiği için yatırım yapmayın. Doğru zamanda doğru yatırım yapmaya gayret edin ve yatırımlarınızda kararlı olun.

2- Hemen Paniklemeyin

Borsada olmak bilinçli ve sakin bir yatırımcı olmak demek. En küçük dalgalanmalarda hemen paniğe kapılıp riskli işlemler yapmayın. Panik demek kaybınızı artırmak, karınızı da azaltmak demek. Borsada duygulara yer yok. Sakin ve akılcı davranmaya gayret gösterin.

Kazanmak kadar kaybetmenin de olduğu bu dünyada bir koinden zarar etmeye başladıysanız ve zararınız gittikçe artıyorsa duygusal davranmayı kenara bırakıp koinleri elden çıkartmalısınız. Uzun vadeli işlemlerde koin tekrardan eski seviyelerine gelebilir ancak kısa vadeli işlemlerde zararınızı kabul edip daha fazla zarar etmeden çıkmak sizin için en mantıklısı olacaktır. Ayrıca 7 gün 24 saat borsayı takip edemeyeceğiniz için alış fiyatınızın belirli oranda altına düştüğü takdirde satış yapacak şekilde stop-loss emri girebilirsiniz. Böylelikle zararı en aza indirmiş olacaksınız. Unutmayın, bir koin % 50 düşüş yaptığında tekrardan aldığınız seviyeye gelmesi için % 100 yükselme yapması gerekir ki bu da gerçekten zor.

Kural 3 : Kârınızı alıp çıkın

Yatırım yaptınız ve yatırım yaptığınız koin beklediğiniz oranda kâr getirdi, daha fazla yükselir mi diye beklemek yerine ilk başta kafanızda olan seviyeye geldiğini gördüğünüzde satın. Kural 1’de de dediğimiz gibi, duygusallığı bir kenara bırakıp açgözlü olmaktansa istediğiniz kârı alıp çıkmak her zaman daha mantıklıdır. Unutmayın, sürekli yukarı yönlü hareket diye bir şey yoktur. Beklediğiniz kâr oranını yakaladığınızda fazla vakit geçirmemeye bakın.

Kural 4 : Psikolojik olarak kendinizi hazırlayın

Kripto borsası yedi gün yirmi dört saat, yılın üç yüz altmış beş günü işlem yapılabilen bir borsa. Bu nedenle tatil olması ya da sizin uyuyacak olmanız borsa anlamında bir şey değiştirmiyor. Bunu göz önüne alarak kâr yapabileceğinizi veya zarar edebileceğinizi sakın unutmayın ve kendinizi psikolojik olarak her iki duruma da hazırlayın. Ayrıca sabah uyandığınızda yüksek miktarlarda zarar ettiğinizi görmek istemiyorsanız stop-loss market emri kullanarak zararınızı azaltın. Kripto borsalarında işlem yaparken her zaman kazanan taraf olamayacağınızı da kabul edin.

Borsalarda Kazandıracak 5 Altın Kural

Kripto borsalarında işlem yapan insanlar bir koini satın aldıklarında genelde sosyal platformlarda o koinin reklamını yapmaya başlarlar. Bunun nedeni kendilerinin koini almış olması ve daha fazla dikkat çekerek daha fazla kişinin almasını sağlayarak fiyatı yükseltmeye çalışmak. O nedenle kimsenin tavsiyesi ile yatırım yapmayın, kendi analizlerinizi kendiniz yapın, grafikleri ve verileri okumayı öğrenin ve yatırım yapacağınız koini kendiniz belirleyin. Hatta ilk haftalarda direk yatırım yapmak yerine “yatırım yaptım” deyip koinin o anki piyasa değerlerini not edin ve sonraki günlerde ne seviyeye geldiğine bakarak kararlarınızın ne kadar doğru olduğunu kontrol edin. Unutmayın, büyük işlem yapıp çok para kazanan insanların mutlaka kendi taktikleri var.

Kural 6 : Kaybetmeyi Göze Alabileceğinizden Fazlasını Yatırmayın

Kripto dünyasının en önemli kuralı bu kural diyebiliriz. O nedenle aslında sona sakladık, tüm bu yukarıdaki kuralları dikkate alıp uygulamaya başlamış olabilirsiniz ancak kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını yatırdığınız an tehlike çanları sizin için çalıyor diyebiliriz. Kredi çekerek, borç alarak, kredi kartı limitini doldurarak yapılan işlemler “yatırım” veya “ticaret” olmaktan çok “kumar” diye tabir ettiğimiz kavrama dahil oluyor. O nedenle kripto dünyasında işlem yaparken kaybetmeye hazır olduğunuz miktar ile işlem yapın. Daha sonrasında psikolojik olarak sorunlar yaşamamak ve ödeyemeyeceğiniz borçların altında kalmamak için bu kuralı sakın unutmayın.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir