Boşanma Sürecinde Konut Kredilerine Ne Olur ?

Boşanma Sürecinde Konut Kredilerine Ne Olur ?

İnsanlar boşanmak için evlenmezler elbette,ama evlilik sürecinde yaşanabılen ve yaşanacak olan olumsuzluklar neticesinde birçok zaman boşanma gerçekleşir ve evlilik sona erdirilebilir.

Anlaşmalı boşanmalarda ayrılık ve mal paylaşımı çok kolay olsa da bir tarafın uyumsuzluğu halinde bu süreç sıkıntılı ve uzun sürebilir.Evliliklerde edinilen tüm mallar ortak olduğu gibi boşanma sürecinde de bu ortak mallar bölüşülür ev araba arzi bölüşümü çocuklar varsa kimde ve ne şartlarda kalacağı durumlarının belirlenmesi aşamasında varsa borçlarda %50 bir çifte düşmek kaydı ile bölünür boşanan eş te ortak mallardan sorumlu iken borçlardan da sorumludur.Çekilmiş krediler de buna dahildir.

bosanmada-mal-paylasimi.jpg

Evlilik öncesi kredi ile alınan ev,krediyi çekerek alan eşe mahsustur ve kredisinden de o sorumludur tapuda sonradan yapılan bir ortaklık varsa borçta ortak ödenir ya da hisse devri yapılabilir.Evlilik öncesinde alınan krediler kredi kimin adına ise onu mesul tutar ve alınan maldan da diğer eş hak talep edemez.Eşlerden birine evlilik öncesi ailelerinden biri mülk hediye etmişse bu mülkte hediye edilen kişiye aittir ve diğer eş bunda hak talep edemez.

Anlaşmalı boşanmada kredili ev alınmış ve borcu devam ediyorsa boşanma sürecinde evde kalması gereken eş  tapunun kalan %50 lik payı   evde oturacak ve kalan krediyi üstlenen  eşin üzerine yapılır.Boşanma zamanına kadar ödenmiş olan kredi miktarı varolan mallar gibi ortadan bölünerek elbette.

bosanma-sonrasi-ev-kredisi-ne-olur.png

Boşanma da ev paylaşımı

Halihazırda kredi ödemesi olmayan bir ev söz konusu ise boşanma sürecindeki paylaşımlarda eşlerden biri evde oturmak istiyor ya da evde oturma zorunluluğu varsa ve bu ev dışında ortak mülkleri de mevcutsa ev oturmak isteyen eşe bırakılır,eğer tek mülkse ve çocuklar da varsa çocuklara bakacak olan eşe bırakılır ve ya çocuk söz konusu değil ama eşlerden biri evi istiyorsa başkada mülk yoksa evin değeri belirlenir ve oturmak isteyen eş diğer eşe bu değerin yarısını öder evi alır.

Anlaşmalı boşanmalarda genellikle bu tür mülklerin satılarak elde edilen gelirin ortak paylaşımı yapılmaktadır.Boşanma sıkıntılı bir süreçtir ( anlaşmalı dahi olsa) bir birlikteliğin bitirilmesi söz konusu iken ortak yaşanan evi bir eşin alması ve yaşama devam etmesi çokta sevimli bir davranış değildir.

 

 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir