Bunu Yapan Kara Listeden Çıkıyor

Bunu Yapan Kara Listeden Çıkıyor

Bankalara ödenmeyen borçlar nedeni ile kara listeye girmiş ve artık bankalardan kredi kullanamayan, kredi kartı alamayan milyonlarca vatandaşımız var.. Peki nedir bu kara liste? Kara listeye nasıl girilir ve kara listeden nasıl çıkılır? Bilindiği gibi kara listeden çıkmak çok uzun yıllar alıyor. Fakat kara listeden kısa sürede çıkmanın bir yolu da var.. Bunu yapan kara listeden çıkıyor..

Bunu Yapan Kara Listeden Çıkıyor

Bilindiği gibi bankalara ödenmeyen borçlar 2 ya da 3 yıl sonra varlık yönetim şirketlerine devrediliyor. Geçtiğimiz Ekim ayı itibarıyla varlık yönetim şirketleri tarafından yönetilen tahsili gecikmiş alacak tutar 51 milyar TL tutarını aştı. Varlık yönetim şirketleri borcunu ödemek isteyene pek çok kolaylık sağlıyor. Bu borcunu ödeyenler ise uzun yıllar beklemeden kara listeden kısa sürede çıkıyor…

Halk arasında daha çok kara liste olarak bilinen, bunun haricinde ise kredi sicil kaydı, kredi sicili gibi isimlerle de bilinen uygulama, Merkez Bankası tarafından tutulan, bireysel krediler ile çek ve senetlere dair bilgilerin tutulduğu bir veri tabanıdır. Kara liste sık sık Kredi Kayıt Bürosu tarafından ayrıca tutulan bir başka kayıt olan kredi notu ile karıştırılmaktadır. Aslında bu iki uygulama farklılık göstermektedir. Haberimizin devamında bu iki uygulama arasındaki farklılıkları da inceleyeceğiz.

90 Günlük Yasal Süre Var

Nakit paraya ihtiyaç duyduğumuzda bankalar imdadımıza yetişiyor. Hem krediler hem de kredi kartları hayatta işlerimizi kolaylaştırıyor. Ticari hayatta ise çekler acil nakit ihtiyaçlarımızda kurtarıcımız oluyor.. Tabi buna Kredili Mevduat Hesabı olarak isimlendirdiğimiz banka hesaplarımızdan çekmiş olduğumuz eksi bakiyeler de dahil edilebilir. Ancak elimizde olmayan nedenlerle bazen bu borçları zamanında ödeyemiyoruz.. Ödemelerin zamanında yapılmaması halinde ise belirli bir süreç işletiliyor ve sonrasında da yasal takip süreci başlatılıyor. Önce o süreci inceleyelim..

Borç Ödenmediğinde Süreç Nasıl İşliyor?

Vadesi gelen bir borcun 90 gün içerisinde ödenmemesi durumunda tahsili gecikmiş alacak statüsüne geçiyor ve yasal takip süreci başlatıyor. Bu 90 günlük süreçte banka, müşterisine sözlü ve/ veya yazılı olarak ulaşıp borcunu ödemesini hatırlatıyor. Bu süreçte borca gecikme faizi uygulanıyor.

Alacaklar En Geç 3 Yıl İçerisinde Devrediliyor

Banka borçlarınızın gecikmesine ilişkin bu süreç Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ‘na bildirildiği için müşterinin kredi notu bu gecikmelerden olumsuz olarak etkileniyor. Bu durumun müşterinin uzun vadede kullanmak isteyeceği kredilere ve kredi kartına da negatif bir etkisi oluyor.

Avukatlık olan borç dosyaları tüm çabaya rağmen 2 ila 3 yılı için tahsil edilemezse, bankalar kredi ve kredi kartı alacaklarını belli bir tutar karşılığında varlık yönetim şirketlerine devrediyor. Borç devredildikten sonra muhatap varlık yönetim şirketleri oluyor.

Borç Nasıl Öğrenilir ? Ya da Borç Nereden Öğrenilir ?

90 günlük yasal sürecin ardından borç ödenmediği takdirde borçlu kara listeye giriyor. Bunu borcun varlık yönetim şirketlerine devredilmesi de sonlandırmıyor. Varlık yönetim şirketleri de Kredi Kayıt Bürosu’na aylık bilgi vermeye devam ediyor.

Yani borcunuz devredilmiş olsa da kapanmadan kara liste kaydınız son bulmuyor. Borcunuzun durumunu merak ediyorsanız, hemen bankanıza danışın. TC kimlik numaranız ile iletişim bilgilerinizi derneğin; ” yonetim@varlikyonetim.org.tr ” mail adresine atarak da bilgi talep edebiliyorsunuz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır ? Kara Listeye Nasıl Girilir ?

3 ay boyunca ödemediğiniz borcunuz hakkında yasal takip başlar ve Merkez Bankası tarafından kara listeye alınırsınız. Tutulan bu kayıt borç ödendikten yaklaşık 5 yıl sonra silinir. 5 yılın ardından kredi alabilir duruma gelirsiniz ancak bu süre boyunca kredi çekme ve kredi kartı alma ihtimaliniz oldukça düşüktür. 5 yılın sonunda her ne kadar kara listeden çıksanız da bankalar mevcut kayıtlardan sizin kredi geçmişinizi görebilir ve başvurularınızı olumsuz yanıtlayabilirler.

Bunu Yapan Kara Listeden Çıkıyor

Kara Liste Nedir ? Kredi Notu Nedir ?

Kredi Kayıt Bürosu bankalardan oluşan bir kuruluştur ve kredi başvurularının sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için kişilerin finansal geçmişlerini içeren ortak bir kayıt tutarlar. Bu kayıt kredi notu, kredi puanı ya da kredi skoru olarak adlandırılır. KKB tarafından tutulan kayıt, kredi ve kredi kartı başvuruları değerlendirilirken öncelikli referans olarak alınır çünkü kişinin kredi geçmişine dair olumlu olumsuz tüm bilgileri içerir. Merkez Bankası tarafından tutulan kredi sicil kaydı ise borcunu ödeyemeyerek yasal takibe düşmüş olan kişilerin kaydını tutar.

Ben Kara Listede miyim ?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için aslında iki yöntem var. Bunlardan dolaylı olanı, bankalara yaptığınız tüm kredi başvurularının reddedilmesi olabilir. Bu konuyu “Neden Kredi Alamıyorum?” yazımızda anlatmıştık. Bunun dışında Findeks’ten de sorgulama yapabilirsiniz.

Ödemelerde Kolaylık Sağlanıyor

Dosyası bankadan çıkmış ve varlık yönetim şirketine devredilmiş kişilerin ne yapması gerektiğini Varlık Yönetim Şirketleri Derneği yetkililerine sorduk. Banka borcu 2-3 yıl ödenemediyse bu süreçten sonra borç konusunda bankanın değil kendilerinin muhatap olduğuna dikkat çeken yetkililer, “Bizimle irtibata geçenlere daha esnek koşullarla ödeme imkanı sunuyoruz” diyor.

Pek Çok Dosya Çözüme Kavuşturuldu

Varlık yönetim şirketleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) aldıkları lisansla ve yine BDDK denetiminde faaliyet gösteriyor.

Yani denetim altında olan yasal şirketlerden oluşuyor. Varlık Yönetim Şirketleri Derneği’ne üye olan şirket sayısı 9. Bu şirketler, 2 milyonu aşkın kişinin 4 milyona yakın borç dosyasını çözüme kavuşturmak için değerlendiriyor. Şu ana kadar da derneğe üye şirketler tarafından 1 milyon dosya çözüme kavuşturulmuş durumda.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Seda Akbay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir